Danışanlarım ne diyor:

Birisiyle çalışmak istediğimizde haklı olarak bizden öncekilerin nasıl bir deneyimle ayrıldığını merak ederiz. Aşağıda bu soruya cevap olacak danışan görüşlerini okuyabilirsiniz.

“Sorunlara farklı bir açıdan bakıp, ne kadar çok seçeneğim olduğunu keşfettim.”

Özden’le çalışarak sorunlarınızın, gerçekte ne kadar kolay birer rakip olduğunu farkedebilir ve onları sahanın içinden değil, tribünden beraber seyredebilirsiniz.” – Ramis Ziyaretçi

Merhaba Sevgili Mentörüm,

Öncelikle bana olan sonsuz güvenin ve samimiyetin için teşekkür ederim. Tüm mentörlük sürecinde bana hissettirdiğin bu duygu ile çalışmalarıma dört elle sarıldığımı söylemek isterim. Seninle çıktığım bu yolculuğumda yeni bilgiler öğrenme haricinde kendimin yaratıcılık yönümü keşfettim. “Yapamam, bu çok zor” dediğim her konuda bana öğrettiğin ince püf noktalar ile pratikler yaptırarak gelişimimde büyük katkı sağladın.

Benim için bu sürecin en değerli yönü benim kapasitemi ortaya çıkarmandı.

Benim seninle bu yolculuğa çıkma sebebim büyük bir boşlukta olmamdı. Eğitimini tamamlamış ama ne yapacağını bilmeyen bir koç konumdayken internette yaptığım bir araştırmalar sonucunda yazılarından etkilenerek “İşte tam da aradığın bu kişi” diyen eşimin desteğiyle sana uzun bir mesaj attım ☺ Mesaj atan ellerimi çok seviyorum ve seni de ☺ ☺

Bu süreçle birlikte web sitemi kurdum, blog yazılarımı yazmaya başladım, hiç bilmediğim programları kullanmayı öğrendim. Yeteneklerimi fark ettim. Seninle çalışırken geçirdiğim o 1 saatlik zamandan aldığım zevki ve heyecanı kelimelerle anlatmak zor. Bugün neleri fark ettin sorusunun cevabını her seferinde dolu dolu verdiğimi düşünüyorum.

En sevdiğim yönün samimiyetin, motivasyonumu son derece dengelemen ve gelişimim için elinde ne var ne yoksa paylaşman oldu.

Seni tavsiye ettiğim kişiler oldu tabi ki. Ve onlara tek dediğim eğer siz gerçekten bir yerlere varmak istiyorsanız onlara söylediğim tek cümlem “Aradığınız kişi bu”.

Bana verdiğin motivasyon ve güven ile sosyal sorumluluk projelerinde yer almaya başladım. Hayatımda daha da güzel şeylerin olacağını hissediyor ve sana sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Hayatımda güzel bir anı ve dönüm noktasısın. Bağlarımızın kopmayacağını düşünerek sana sevgilerimi gönderiyorum.

Yeşim İzmirli
Aile ve Öğrenci Koçu

2017

Uzun zamandır odaklanamadığım konularda, sorunun neden kaynaklandığını keşfetmeme yardımcı oldu ve şimdiye kadar farketmediğim açılardan bakmamı sağladı. Koçumu kesinlikle tavsiye ederim. Kendisi gayet anlayışlı ve pozitif bir tutum içinde, olaylara farklı bir gözle bakmama yardım edip, kendimi daha iyi tanımamı sağladı.
Mine Öncel, Profesyonel Rehber
Sevgili Özden Güney’ e kurumumuzda gerçekleştirmiş olduğu koçluk çalışmalarındaki özverili yaklaşımlarından dolayı teşekkür ederim. Bu çalışmayla kendisi; öğretmen arkadaşlarıma ve bana motivasyon kaynaklarımızı keşfetme, amaç belirleme ve işlerimizi daha iyi planlama konusunda yardımcı oldu.
Seda Çubuk, Okul Müdürü & Pedagog
Seda Çubuk, Özel Kabataş Eğitim Vakfı Anaokulu
Yapmak istediklerimi derleyip toparlayarak net görmemi sağladı. İşim konusunda çok demotiveydim. Şu anda çok daha iyi hissediyorum. Özden son derece pozitif enerji veren ve motive eden bir koç, söylediklerimi doğru anladığını hisettim hep. Düşüncelerimi güzelce toparlayarak isteklerime ulaşma konusunda net adımlar oluşturmamı sağladı. Kendisini tavsiye ediyorum.
Nalan Özyer, Projeler Müdür
Eğitim sürecimi tamamlayıp, koçluk sertifikamı aldıktan sonra ilk işim danışanlarımın “kuyruğa gireceği” 🙂 ümidiyle kendime bir web sitesi yaptırmak olmuştu. Ama gördüm ki benim sitem internet dünyasında; OKYANUSTA BİR DAMLA İMİŞ.

İşimi kurmak istiyordum, yalnızca bana değil toplumun hayrına olacak çok güzel planlarım vardı. Çevirisini yaptığım kitapla topluma KARMA bilincini kazandırmak ve bu şekilde, herkesin bir nebze olsun kötülüklerden, olumsuz davranış ve düşüncelerden arınmalarına yardımcı olmak istiyordum.
Ama nerden, nasıl başlayacağımı bilemiyor bu konuda internet dünyasında araştırmalar yapıyordum. Tam o dönemde bir de Ankara’ya taşınmak zorunda kaldım.

Özden’le çalışmaya başlamamla birlikte o güne kadar olan çalışmalarım, onunla yaptığımız planlardan sonra yavaş yavaş sonuçlar vermeye başladı. Sanki birden gözlerimin önünden bir perde kalkmış gibiydi. Maddi manevi dibe vurduğumu düşündüğüm o dönemde, ortak amacımıza ulaşmak üzere birlikte yürüdüğümüz o yolda, bana her an yanımda olduğunu hissettirerek sırtımdan hafifçe itekleyen tatlı bir rüzgar gibi sevgi ve hoşgörü ile çalışmalarımı sürdürmeme yardımcı oldu..

Hazırladığı çalışma kılavuzu rehberliğinde düşüncelerime ışık tutup aydınlattı ve önümü görmemi sağladı.

Zaman zaman sıkıntı çektiğim konularda verimliliğimi artırmak üzere, döküman ve bilgi desteği ile yol gösterdi. Zaman yönetimi ve iletişim becerileri konusunda bakış açımı genişletti. Seminerine katılmamı sağlayarak, koçluk sürecimde bulunduğum noktanın yerini belirlememe yardımcı oldu. Şu an en başta kararlaştırdığımız sürecin sonuna gelmiş olmamıza rağmen desteğini halen üzerimde hissediyorum.

Geriye dönüp baktığımda 6 ay öncesine göre çok fazla şeyi başardım. 100 basamaklı bir merdivenin 80’li basamaklarında ilerlemekteyim. Bulunduğum yer bana geri kalan basamakları çok daha hızlı çıkacağımı gösteriyor. Çünkü hedefime çok yaklaştım.

Çalışmalarımı söz verdiğimden daha yoğun sürdürmüştüm. Ancak, koyduğum hedeflerin sürece göre biraz abartılı olduğunu anladım. Ya da özel yaşantımdan fedakarlık etmeden ancak bu kadar olabildiğini görüyorum.

Koçumla birlikte çalışacak olanlara mesajım :
Onun desteğiyle iş kurma planlarımı geliştirdiğim ve devam ettirdiğim için çok mutluyum. Onun dostluk ve koçluk desteğiyle hayatımda hep var olmasını diliyorum.

Hayat bizi bildiklerimizle değil, YAPABİLDİKLERİMİZLE ÖDÜLLENDİRİYOR.

Çolpan Işın Taner, Karma Yaşam Koçu

“Özden kendime olan güvenimin yükselmesi ve olaylara nasıl pozitif yaklaşabilmem konusunda çok katkıda bulundu.”

Kesinlikle herkese tavsiye ederim. Tüm çevreme koçluk tecrübemi anlatıp olumlu etkileri hakkında bilgi vereceğim.” – Nurhan Ziyaretçi

Aldığım koçluk hizmetinden önce koçluk hakkında mesleki bilgilere sahiptim fakat satış konusunda bocalama yaşıyordum.

Gerçekten profesyonel bir dokunuşla bendeki cevheri ortaya çıkardın. Gizli kalmış becerilerimi ve satış konusunda güçlü olan yanlarımı fark edip avantajlarımı nasıl fırsata çevireceğimi gördüm.

Sadece istemekle kalmayıp eyleme geçmenin önemini kavradım. Daha sistemli, daha planlı ilerleme konusunda büyük bir basamak atladım diyebilirim.

Hem öğrendim hem keşfettim hem de keyif dolu zamanlar geçirdim. Seni ilk gördüğüm an, aklımda hiç soru işareti kalmamıştı. Tamam dedim, hedefime ulaşacağım!

İyi ki tanımışım seni, her şeyden önce samimiyetin, arkadaşça yaklaşımın, eleştirmeden, yargılamadan dinleyişin, hoş sohbetin, motivasyonun için çok teşekkür ederim. İyi ki varsın…

Eğer bir İş Koçu ile çalışmayı düşünüyorsanız Özden Güney, kesinlikle aradığınız isim. Kendisiyle çalışma fırsatı yakaladıysanız hiç düşünmeden evet diyebilirsiniz.

Eğitim bittiğinde bir gün hocayla görüşmeye gittim. Benim arayışta olduğumu, yeterlilik konusunda sıkıntı yaşadığımı fark edince internete gir, Özden Güney diye birinin sitesi var. Yeni mezun koçlara yardımcı oluyor dedi. İşin doğrusu biraz hocaya kızdım beni başından savıyor diye ama iyi ki de bana Özden’i tavsiye etmiş.

Ben hemen geldim internette sitesine üye oldum. Üye olurken kendisinden ne istediğimize dair bir soru vardı. Bende yaşam koçluğundan yeni mezun olduğumu bu konuda yardım istediğimi söyledim. Bunu ben saat 9.00 sıralarında yazdım. Saat öğlen 1.00de telefonum çaldı ve karşımda Özden!

Ben çok şaşırmıştım, bu eğitimleri alanlar bilir. Genelde teoriler verilir, çalışmalar biraz yapılır eğitim süreci bitince birden boşluğa düşersiniz. Eeee ne olacak şimdi, nasıl olacak, ben nasıl yapacağım gibi bir sürü boşluklar… Ben bu durumdayken, kendimi bu konuda yalnız hissediyorken biri hemen çağrıma cevap veriyor. Bu durum benim Özden’le çalışmaya karar vermemde çok büyük bir etkendir. Tabii bir ön görüşme ve ne istediğime dair konuşmalar derken ben Özden’le çalışmaya karar verdim.

Kafamda soru işaretlerim vardı. Yeni tanıştığım bir alan olduğu için yeterlilik konusunda sıkıntılarım vardı. En önemlisi de nereden başlayacağıma dair ciddi sıkıntılarım, bilinmezliklerim vardı. Tüm bunlar yoluna girdi. En güzeli bu işin en başında ne yapacağımı bilememe durumundan dolayı ertelemeleri yaşayabilirdim. Özden’le çalışmamızda hep koçluğa dair dinamik, heyecanlı, gün be gün bu işe daha keyifle ve öz güvenle sarılıyor olduğumu fark ettim. Her zaman koçlar için kendinizin de mutlaka bir koçu olsun derler.

Özden, koçum olma konusunda beni doyuma ulaştıran, benim motive olmamda çok büyük katkısı olan, kafamdaki soru işaretlerine cevap buldurabilen ve çözümlerini de beraberinde bir şekilde sunan kişidir.

Birlikte çalışma sürecimizden sonra Yaşam koçluğuna daha sağlıklı adımlar attığıma inanıyorum. Eğer bu işte yol almak istiyorsanız, kendinize ve ne yapacağınıza dair sağlıklı ve kalıcı kararlar almak istiyorsanız Özden Güney’in sitesine üye olmanız yeterli. Özden’le kendi yolculuğunuza çıkıyorsunuz demektir.

Tekrar tekrar teşekkürler Özden’cim. Yaşamıma kattıkların için…

Tükenmiş ve çaresiz hissetmeyi bıraktım. Özgür irademin ve “ben” dediğim şeylerin değerlerim üzerinde yükseldiğini kavradım. Kendi kendime yaşadığım saçma delilik olduğu söylenen şeylerin delice olmasının hiçbir önemi olmadığını benim bunları yaşıyor olmamın tek önemli gerçek olduğunu anladım. Neler yaşadığımı anladım ve ne yaşamak istediğime odaklandım. Kendime ilk kez bu kadar yakından baktım.

Bu süreçte, anlayan ve onaylayan ama yeri gelince de gözünü belerten içten bir dostluğun, “dur bakalım” diyen sağduyunun, doğru soruları soran bilgenin, incelikli ve yapıcı eleştirinin hepsi nasıl bir arada olurmuş onu öğrendim. Ve burnumun direği sızladı, bundan eve de alayım dedim başka yokmuş 🙂

Neyin önemli olduğunu bilen birisine kafamdaki tüm çer çöpü teslim edebileceğimi bilmek cesaretimi arttırdı, çünkü o atılması gerektiğini söylüyorsa atabilirim, önemli diyorsa da önemlidir. Çünkü o bu önceliklendirmeyi beni baz alarak yapıyor, kendini değil. Herhalde buradan beni değerlerimle kabul etmesinin en değerli faktör olduğunu çıkarabiliriz. Mi? Özden öyle diyorsa öyledir.

Önceliklendirmeyi nasıl yapabileceğimi öğreterek, kendimi ve alanımı nasıl koruyabileceğimi öğreterek, sınır aşılıyorsa ona izin verenin ben olduğumu söyleyerek.

Samimiyetin, bildiklerini kullanma biçimin, üretkenliğin, tavırların, hepsi hepsi hepsi…

Koçum Özden alır seni közden VEYA koçum Özden gerisi düştü gözden VEYA derdin ne kardeşim senin falan derim . Kendi tanıdıklarıma, “Bu benim ilk gittiğim koç değil sen beni dinle ama bana söyleme, derdini Özden’e söyle doktora göndermiyorsa o halleder” derim. Eğer tanımıyorsam, kısaca “ben çok memnun kaldım, halen de görüşüyorum, konu ne olursa olsun kafam bir işe takılsa ilk arayacağım Özden’dir.” derim.

Bildiğim doğruların hepsinden vazgeçmiştim, kimisinden gönül rızasıyla kimisinden silah değilse de ikna zoruyla. Bana söylenen doğruların hiçbirisi doğru gelmese de yanlış da görünmüyordu, kendilerince bir haklılık payları vardı. İstediklerini de yapsam insanlar yine mutlu değildi. Bu işte bir yanlışlık olmalıydı. Ve çoğu zaman faturayı da kendime kesiyordum. Değersizlik, yetersizlik vs. tüm empoze edilen dersleri bir bir okuyordum. Ama neyse ki, şüpheci kişiliğim deneyimlerime kulak asıyordu. Çünkü deneyimlerim beni de mutlu etmiyordu. Böylece hep beraber mutsuz mutsuz, geçinemeyip giderken ben bir profesyonel arayışına girdim. Ama halen öncelikli varsayımım, herkesin doğru benim yanlış olmamdı. Ama bu işte de bir yanlışlık vardı, çünkü hep ben yanlış olamazdım. Sonuçta ortada doğrultmam gereken büyüüüüük bir yanlış vardı aksi taktirde yaşayamayacağımı hissediyordum. 2 koç, 1 terapist ve pek çok kişisel gelişim, dönüşüm, başkalaşım vs. dernek, vakıf, konferans, etkinlikten sonra internette Özden’in yazılarıyla karşılaştım ve kısa zamanda aradığımı bulduğumu hissetmiştim. Ve peşine düştüm, ve neyse ki ısrarcı kişiliğim sayesinde görüşebildik. Ve ben daha ilk görüşmede doğru adreste olduğumdan artık emin olmuştum. Tabii ki analiz, plan, operasyon süreç alıyor, hala da devam ediyor. Ama olsun, ben doğruyu veya yanlışı nasıl ayırt edeceğimi artık biliyorum, çünkü kendimi tanıyorum ve akıl danışmam gerekirse kimi arayacağımı biliyorum.