İster sadece koçluk yapıyor olun, isterseniz Reiki, Access Bars ya da Nefes gibi diğer farklı alanlarda çalışmak istiyor olun, bireysel bir girişimci olarak işe giriştiyseniz, bu kocaman kişisel gelişim pazarın içinde bir alan kendinize bir alan açmanız ve orada sivrilerek ilerlemeniz çok daha verimli bir stratejidir. Bu yazıda bir koçluk ve kişisel gelişim işinde bir niş pazar belirlemek için kendi danışanlarımla yaptığım çalışmayı başka bir versiyonunu sizinle paylaşıyorum. 

 

Belirli bir koçluk alanı iki önemli soruya cevap veriyor:

  • Hangi konuda koçluk ? (niş alanınız)
  • Kime koçluk ? (hedef kitleniz)

 

Koçluk alanınız sizin besleneceğiniz gelişeceğiniz, yeşereceğiniz ve meyve  vereceğiniz topraktır. Size ne kadar uygun olursa o kadar verimli olursunuz. Hedef kitleniz ise meyvelerinizle hayatlarında fark yaratacağınız insanlar.

Besleyeceğiniz kitleye iyi bakabilmeniz için öncelikle sizin verimli olacağınız toprağınızı bulmanız gerekiyor. O nedenle konuya “hangi konuda koçluk?” sorusuyla giriş yapıyoruz.

Bu yazıda niş alanınızı (ya da olası niş alanlarınızı) belirleyeceğiz. Bir sonraki adımda gerçekten kimlerle çalışmak istediğinizi araştıracağız.

Önce, önemli bazı hatırlatmalar:

 

Bir çok kişi hangi alanda çalışacağına karar verirken ya yeni trendleri takip etmek istiyor ya da daha çok para kazanıldığına inandığı alanlara girmeye çalışıyor. Fakat bu kesinlikle sağlıklı sonuçlar doğurmuyor. Çünkü seçtiğimiz alanda uzun yıllar enerjimizi ve motivasyonumuzu kaybetmeden devam edebilmemiz için bu alanın bizimle organik bağlarının bulunması gerekir. Yoksa içimizde bu alana dair bir ateş yanmıyorsa işimizi devam ettirebilmek için gereken motivasyon kısa sürede kuruyup gider.

 

Bulduğunuz ya da seçtiğiniz koçluk alanı ile ömrünüzün sonuna kadar devam edeceksiniz diye bir kural ya da kısıtlama yok. Böyle düşünmek içinizi daraltıyorsanız rahat olun.

Eğer yeni bir koç iseniz, hemen işe koyulmanızı sağlayan bir alan seçmenizi ve tüm gücünüzle öncelikle o alana yüklenmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Yani bir koç olarak siz henüz keşif aşamasındasınız. Dolayısıyla gönlünüzden geçen konular üzerinde koçluk yapmayı denemek istiyor oluşunuz çok normal.

Buradaki püf nokta şu: 

İstediğiniz tüm koçluk alanlarına aynı anda odaklanmayın. Birini seçip onun üzerinde çalışın. Nasıl gittiğine bakın. Beğenmediyseniz, bir nedenden dolayı hoşunuza gitmediyse diğer konu üzerine yoğunlaşın ve o konuda tecrübe edinin.

İlk aşamada hedefiniz para kazanmak değil kendiniz keşfetmek olsun. İçinde rahat ettiğiniz koçluk nişi ne? Bunu bulmaya odaklanın (Tabii ki bunu yaparken para da kazanmayı ihmal etmeyin. Kendinizi keşfedinceye kadar para kazanmayın demek istemiyorum. Sadece kafayı paraya takmayın.) Öncelik odağınız keşfetmek olsun.

Ben ilk başladığımda kafama yatan ya da önüme fırsat olarak çıkan her konuda koçluk yapmak için özellikle çalıştım. O alanlara girdim. O alanlardaki insanlarla etkileşimde bulundum. Anaokulu öğretmenlerine içinde koçluk çalışmaları olan sunumlar da yaptım, lise öğrencilerine seminerler de verdim, kadınlara kariyer koçluğu da yaptım, işletme sahibi kadınlara yaşam koçluğu da yaptım. Fakat bir süre sonra hangisine yetişeceğimi bilemediğim bir sürü projeyle mücadele eder hale geldim. Belirli bir gruba hitap etmeyi seçmediğim için hiç bir hedef kitleyle gerçek bir bağ yakalayamadığım için müşteri de bulmakta inanılmaz zorlanmaya başladım.

Benim, koçluk alanım üzerinde netleşmem, başka seçenekleri bir kenara bırakıp sadece bu konuya yoğunlaşmaya tam olarak karar vermem 8 aylık bir süreçte gerçekleşti. O nedenle panik yapmadan, açık fikirlilikle, yeni şeyler denemeye hevesli, öğrenen biz zihinle devam etmenizi isterim.

Bu yazıları  uygulamalarıyla birlikte paylaşıyorum ki siz de Amerika’yı tek başına keşfetmek zorunda kalmayın. 

Size yakın gelen alanları denemeye açık olun. Kafanızdaki alanları elemek için hepsini bir süre deneyin. Dediğim gibi önemli olan hepsini aynı anda değil, sırayla tek tek denemeniz.

Bu çalışma, zaten belirli konuda çalışmaya başlamış koçlar için de çok yararlıdır.

Seans yaptığımız koçlardan, bir alan belirlemiş olanlar bu çalışmanın sonunda daha da netlik kazanıyorlar. Ya kendi alanlarını geliştirmiş ve derinlik sağlamış oluyorlar ya da asında seçtikleri konunun çok da kendilerine göre olmadığını fark ederek daha uygun bir alana yöneliyorlar. Bu çalışma sizin için bir teyid olabilir ya da çalışmanın sonunda alanınızı daha da netleştirmiş ve geliştirmiş olabilirsiniz.

Son olarak hatırlatmak isterim ki bu çalışmanın sonunda işte budur diye tek bir konuda yoğunlaşanlar sadece daha öncesinde buna hazır hale gelecek kadar tecrübe edinmiş olan koçlar oluyor.
Önemle altını çizmek istiyorum ki bu çalışma; bir karar verme, sonuç çıkartma, “tamam budur” deme çalışması değildir.
O kararı daha sonra anlatacağım belli başlı kriterlere göre vereceksiniz.
Bu alıştırmanın amacı keşfetmek ve mümkün olduğu kadar çok cevap bulmak.

Yazının sonunda düşüncelerinizi harekete geçirmiş olmayı, doğru karar vermeniz için mümkün olduğu kadar çok bilgiyi ortaya çıkarmış olmanızı sağlamayı hedefliyorum.

Bu bir süreç. Hem kendinizi keşfetme süreci  (hangi konular demeti üzerinde çalışmayı daha çok seveceksiniz) hem de pazarda kendinize belirli bir yer açma, kimsenin ya da çok az kişinin hizmet ettiği bakir bir alan bulma süreci.

Daha sonra seçtiğiniz koçluk konularını bazı kriterlere göre puanlandıracağız. O aşamada karar vereceksiniz.

 

1. Alıştırma: Ne Konuda Koçluk? 

 

Aşağıda 26 tane soru var. Bunlar konuyu belirli yönleriyle ele almanızı sağlayacak kafanızdaki ve kalbinizde farklı farklı kapları açmanızı sağlayacak sorular. Bir kısmı aynı amaca hizmet eden ama farklı şekillerde sizi açmayı hedefleyen sorular.

Siz de yanıtlarınızda lütfen yargılayıcı olmadan ne kadar saçma ya da önemsiz görünse de de aklınıza gelenleri not alın. İyi bir dinleyici olmak, yargılayıcı olmamak, insan ilişkilerinizin iyi olması gibi koçlukla bağlantılı cevaplardan ziyade hayatınızda koçlukla hiç alakası olmayan yönleri taramanızı istiyorum.

Sizi farklı yönlerinizi düşünmeye sevk etmek adına her sorunun altına bir iki örnek yazmıştım. Ama yazıyı tekrar okuduğumda bunları sildim. Çünkü bu örnekler soruların ağırlığını azalttı.

Her bir sorunun üzerinde durarak en azından bir iki cümle ya da ifade, tanım yazın.

 

1- Hangi konuda gerçekten iyisiniz? İnsanlar hangi konuda iyi olduğunuzu söylüyor? (İş ya da özel hayatınızda)

 

 

2- Size özgü güçlü yönünüz ne? Çok iyi bir şekilde geliştirdiğiniz bir beceriniz var mı?

 

 

3- Hangi yeteneğiniz (yetenekleriniz) var?

 

 

4- İnsanların size has olduğunu söyledikleri özellikleriniz neler? Hangi konularda insanlardan sıklıkla övgü ve iltifat alıyorsunuz?

 

 

5- Özellikle hangi konularda tutkulusunuz? Hangi konuları seviyorsunuz?

 

 

 

Unutmayın koçluk ve kişisel gelişim dünyasının dışına çıkın. İş ve özel hayatınızı, geçmişteki rollerinizi ve yaşantılarınızı tarayarak cevap verin. Sevdiğiniz sizi canlandıran enerji veren yönlerinize odaklanın.

 

 

6- Kendinizi hangi konuların takipçisi, sözcüsü ya da savunucusu olarak kabul ediyorsunuz?

 

 

7- Uzman olduğunuz alanlar neler?

 

 

8- Geçmiş iş yaşantınızda hangi işlerde çalıştınız? O işlerde hangi becerileri kazandınız? Neleri iyi biliyorsunuz?

 

 

9- Hangi konuları konuşuyorken daha enerjik hissediyorsunuz? Hangi konuları konuştuğunuzda sohbetten daha bir motive olmuş, enerji dolmuş olarak ayrılıyorsunuz?

 

 

10- İnsanlara yön gösterdiğiniz, öğrettiğiniz, akıl hocalığı yaptığınız hangi konular var?

 

 

11- Tutkulu olduğunuz konular, işler neler?

 

 

12- Hala hazırda koçluk yapıyorsanız, özellikle çalışmaktan hoşlandığınız konular hangileri? (Zevk almadığınız koçluk konularını da bir köşeye not alın)

 

 

13- Yapabildiğiniz herşeyin bir listesini çıkarın.

 

 

14 – İş hayatınızda ya da özel hayatınızda insanların gelip sizden öğrenmek istediği akıl danıştığı konular neler?

 

 

Bazen sorular tekrar ediyor gibi gelebilir. Sizi her seferinde başka açıdan yakalamayı hedefleyen benzer sorular var. Başka yanıtlar bulmayı umarak düşünmeye devam edin…

 

 

15- Size kolay ve doğal gelen neleri var? Sadece iş anlamında değil hobi olarak da…

 

 

16- Yaptığınızda çok verimli olduğunuz ve enerjinizi yükselten şeyler neler?

 

 

17- Hangi alan ya da konuda daha yaratıcısınız?

 

 

18- Başkaları sizden hangi konuda tavsiye istiyor, fikir soruyor?

 

 

19-  Hayatınızda, daha önceki rollerinizde ne tür beceriler geliştirsiniz?

 

 

20- Ne tür eğitimler, kurslar, sertifikalar aldınız?

 

 

21- Hayatınızda ne tür tecrübeler sizi derinden etkiledi?

 

 

22- Başkaları sizin hangi önemli deneyimlerinizden faydalanabilir?

 

 

23- En büyük etkili nerede yaratabilirsiniz?

 

 

24- “……. Konusunda 7 Sır” adlı bir yazı yazacak olsanız, bu hangi konuda olurdu?

 

 

25- Hangi konuda içeriden birinin bilgisine sahipsiniz?

 

 

26- Milyoner olsanız başka insanlarla hangi bilginizi hangi becerinizi paylaşmak isteriniz?

 

 

 

2. Alıştırma: Fikirleri Sınıflandırma

 Şimdi yukarıdaki sorulara verdiğiniz cevapları sınıflandıracağız. Sevdiğiniz konuları birinci sütuna, gerçekten iyi olduğunuz konuları ikinci sütuna, insanların size danıştığı ihtiyaçlarını da üçüncü sütuna not alın.

 

 

Bu formu doldurduğunuzda elinizde aşağıdaki örnekteki gibi bir liste oluşacak. Bu bir örnek olduğu için bir çok konuyu ekledim. Sizin listenizin çok daha kısa olma olasılığı çok yüksek.

 

 

  • Oluşturduğunuz listede neler eşleşiyor?
  • Olası koçluk alanı olarak öne çıkanlar oldu mu?
  • Size yeni fikir ve ilham veren konular oldu mu?

 

Örneğin yularıdaki listeyi dolduran koç hangi konularda çalışabilir?

Ebeveynlik üzerine, kişisel finans üzerine, sağlık üzerine, iş konuları üzerine…

 

 

Dikkat ettiyseniz bu çalışmada kimlerle çalışmak istediğiniz üzerinde durmadık (Bu konuyu bir sonraki yazıda netleştireceğiz). Bu çalışmanın amacı sevdiğiniz, içinde doğal olarak rahat hissettiğiniz, kendiliğinden iyi olduğunuz çalışma alanınızı, çalışma çerçevenizi keşfetmek idi. 

Hem hangi konuda çalışacağınıza karar vermelisiniz hem de bu alan içinde kimlerle çalışacağınızı net bir şekilde biliyor olmalısınız. Sürdürülebilirlik, kolay pazarlanabilirlik  ve müşteri devamlılığı açısından her iki soruya da net bir cevap vermiş olmanız gerekiyor. Böylece elinize iki altın anahtar geçecek. Kilidi açmanız için her ikisini aynı anda çevirmeniz gerekiyor. Yani birini bulup diğerini ihmal etme şansımız yok.

Başta da dediğim gibi kendinizi kısıtlanmış hissetmenize gerek yok. Çünkü ne seçerseniz seçin zaman içinde değişecek evrimleşecek ve bir noktada içinde tam olarak rahat ettiğiniz ve kendinizi her zaman mutlu ve enerjik hissettiğiniz bir yere oturacak.

Önümüzdeki yazıda diğer kilit soruya cevap bulacağız: Kime koçluk yapacaksınız? Hedef kitleniz kimler? Bu iki konu bir araya geldiğinde kolları sıvamak ve işe girişmek için netleşmiş olacaksınız.

Bu çalışma sonunda neleri fark ettiniz? Belirli konular ağırlıklı olarak öne çıktı mı? Çalışmayı nasıl buldunuz?

Yorumlar

yorumlar