Web sitesini yenileme çalışması tahmin ettiğimizden çok daha uzun sürdüğü için epey bir süre sizden uzak kaldım. O nedenle 2016 hedeflerimle ilgili rutin gözden geçirme ve değerlendirme bölümüne geçmeden önce bu arada neler olup bittiğini biraz anlatmak istiyorum.

Hatırlarsanız en son değerlendirme yazımda İstanbul’dan bir iş teklifi aldığımı yazmıştım.

O teklifi kabul ettim ve yaklaşık 4 aydır yeniden İstanbul’dayım 🙂 23-24 kişilik kadrosu olan bir hukuk ofisinde yönetici olarak başladım, bir süre buradayım. Temel olarak üstlendiğim görev hızla gelişmiş ve büyümüş (gerek ciro olarak gerekse personel sayısı olarak) olan bu ofisin ihtiyacı olan sistemleri tasarlamak ve kurmak.

Kendi uzmanlık alanlarında son derece başarılı oldukları için işleri büyüyen bu tip serbest meslek erbabı patronların karşılaştıkları en tipik sorunlardan biri bu büyümeyi idare edecek işletme, yönetim, insan kaynakları ve ön muhasebe gibi konulardaki bilgi ve deneyim eksikliği oluyor. Çoğu zaman da bu işletmeler ya da ofisler, sahiplerinin yönetemediği kadar büyüyüp, bir noktada patlıyor ve hızlı bir küçülme yaşıyor ya da tamamen yok oluyor.

İşte ben de şu anda risklerin bilincine varmış ve önlemlerini önceden almaya karar vermiş böyle bir işletmede yöneticilik ve danışmanlık yapmaya başladım. Avukat hanımla 2013’te yönetici koçluğu yapmıştık. Şimdi ise konuları farklı bir şekilde ele alıyoruz. Bu da oldukça ilginç bir deneyim, doğrusu.

Neyse, yeniden ev kur  (ki sağ olsunlar iş yerine en yakın mesafede evimi de tuttular) eşya taşı, yerleş, işe ve iş hayatına ve en önemlisi İstanbul’a yeniden adapte ol derken epey bir zaman geçti. Fakat düşündüğünüz gibi senenin başında koymuş olduğum hedeflerimi unutmuş değilim 🙂

İş Hedeflerim

Tüm bunlar olurken hatırlarsanız yenileme yapmak üzere siteyi kapatmıştık. Konuya Giray el atınca ve site içindeki her yere ve her şeye virüs bulaştığını öğrenince işimizin hiç de kolay olmadığı ortaya çıktı. Neredeyse bütün yazılarımı kaybediyordum desem!! Sitenin içeriğini normalde otomatik backup yaparak yenileyecekken, bulaşan virüs nedeniyle bütün içeriği, her bir yazıyı manuel olarak kopyala yapıştır usulü önce word belgelerine geçirip, sonra da yeni siteye manuel olarak yeniden yüklemek zorunda kaldım. (Tabii ki bu işlem yarım saatlik bir meseleden 3-4 hafta süren bir işe dönüşüverdi…)

Bu arada Giray (web master ım) da sadece sitenin temasını değiştirecekken siteyi sıfırdan yeniden kurmak zorunda kaldı.

Küçük bir tavsiye: kendi başınıza bilmediğiniz teknik konulara girmeyin. Çünkü o virüsü siteye ben bulaştırdım 🙁

Neyse…

Bu arada yeni siteyi nasıl buldunuz? Bu yeni halini beğendiniz mi? 🙂 

(çokça yazım hatası var farkındayım ama onları da düzeltmeye kalksam Eylül’de ancak açardık. Yavaş yavaş okuyup düzeltiyorum…)

 

Yazı yayınlayamadım evet ama senenin başında koyduğum aşağıdaki iş hedefin en azından ilk kısmını tamamlamış oldum

Yatırım yapmadan gelir artışı beklemek çok da mantıklı olmadığı için ilk 6 ayda işimin merkezi ve kalbi olan bu web sitesinin performansını ve sosyal medyadaki görünürlüğümü arttırmaya odaklanacağım. O nedenle belirli bir gelir düzeyi hedefi koymadım.

Şimdi altyapı sorunlarını çözdüğüme göre hedefimin diğer kısımlarına odaklanabilirim.

 

Koçluk işimle ilgili yıl sonuna kadar yeni hedeflerim şöyle:

1-  yazıları aksatmadan araya zaman koymadan düzenli bir şekilde yazmak. Aslında tam olarak netleştirmem gerekirse 2016 sonuna kadar en azından “İş Planı: Profesyonel Koçun Yol Haritası” yazı dizisini tamamlamış olmak istiyorum. 

2- Uzun süredir elimde beklettiğim kitap projemi tamamlayarak uygun bir dağıtım kanalıyla yayınlamak (e-kitap ya da normal baskı)

3- Online – Eğitim için düşündüğüm projelerimden en azından 1 tanesini hayata geçirerek satışa sunabilmiş olmak

4- Haftada min3 max 5 saat koçluk yapıyor olmak ki daha fazlasını şu andaki çalışma tempom kaldırmaz.

 

Bu arada geri dönüp sene başında koyduğum hedefe bakarsanız o tarihte kendime gelir hedefi koymamış olduğunu görürsünüz. Ancak şu andan itibaren, nihayet web sitesini yenilemek gibi devasa bir projeyi ve yatırımı bitirdikten sonra maddi hedeflerimin peşinde koşmaya başlıyorum.

Beslenme Hedefim

Beslenme hedefimden çok uzağım, hala tam bir kontrol ve düzen oturtabilmiş değilim.  Tabii ki sağlığımı etkileyecek kadar uzaklaşmıyorum diyet kurallarından ama titizlikle uyguladığımı da söyleyemem. Bu hedefime senenin ikinci yarısından sonra belki Haziran’dan bile sonra odaklanabileceğimi düşünüyorum…

23. haftanın ve ondan önceki haftaların değerlendirmesi böyle 🙂

Bu arada siz kendi işinizi kurmak adına ya da koçluk yolunda ilerlemek adına neler yaptınız, hangi gelimeleri kaydettiniz? Yorumlarda paylaş mısınız?  Ya da daha iyisi yeni açılan forumlarda paylaşın 😉

Yorumlar

yorumlar