“Aynası iştir kişinin, lafa bakılmaz.” derler ya onun gibi işte… Hedeflerimize ulaşmak için konuşmayı bırakıp ne yaptık,  ne yapamadık ona bakmak gerekiyor (düzenli aralıklarla elbette). İşte bu sözden ilham alarak ben de 2016 başından beri her hafta kendi “iş” ve “beslenme” hedeflerimle ilgili yaptığım değerlendirme ve gözden geçirme çalışmalarımı yayınlıyorum. Bu hafta için değerlendirmelerim şöyle:

 

İş Hedeflerim:

 

Geçen Hafta Koyduğum Mini Hedefler ve Durum:

 

Genel bir değerlendirme yapmadan önce geçen hafta kendime hangi hedefleri koymuşum neyi yapmışım, ne olmamış bir bakalım.

 

– Yayın takvimi üzerindeki çalışmamı tamamlayıp, neyi ne zaman yayınlayacağımı netleştirmek.

– Site ana sayfası için yeni bir görsel çalışmak ve koymak

– Hakkımda sayfasını gözden geçirip güncellemek

– Pazartesi günü normal yazımı ve çarşamba günü de söz verdiğim Ketojenik diyeti anlatan yazımı yayınlamak

 

1- Blog Yayın Takvimi tamamlandı √

 

Blog yayın takvimi çalışmasını tamamladım.

İş için blog yayını yapıyorsak, kafamıza göre rastgele yazı yazmak, bazen yazıp bazen yazmamak okuyucu açısından tatmin edici bir deneyim yaratmaz. O nedenle her başarılı işte olduğu gibi blog yayıncılığında da planlama yapmak önemli.

Böyle bir yayın takviminin amacı

  • önceden hazırlık yapma imkanı tanıması. Hatta aslında yeniden yayına başlamadan önce en azından 20-30 tane yazıyı önden yazmış olmam gerekirdi. (Sanırım Şubat ayı hedeflerimden birini keşfetmiş oldum!)
  • Diğer bir faydası ise,  yazı konularını dengeli bir şekilde dağıtma imkanı sağlayarak, okuyucuları sürekli aynı konularla sıkmaya engel olması.

 

Bu nedenle Şubat ayında çok fazla yazı yayınlamak yerine, değişik konularda çok çok yazıp biriktirmek yoluna gideceğim.

 

Yine de yazıların sıklığı kesinlikle artmalı. Çünkü haftada bir yazı yayınlamak (bu gözden geçirme yazıları tam olarak kaliteli içerik sayılmaz) okuyucu angajmanını ve takipçi sürekliliğini sağlamak için yeterli değil. 

 

En önemli hedef eksik kalan yazı dizilerini tamamlamak olacak. Örneğin,

İş planı hazırlamak konusundaki yazı dizisine devam ediyor olacağım. Vizyonmisyon ve değerlerimizi nasıl netleştireceğimizi anlattıktan sonra pazartesi günüyle en önemli konulardan birine İŞ HEDEFLERİMİZE başlıyorum.

Bu arada mutlaka yazmamı istediğiniz konular varsa bana siteden mesaj atabilirsiniz.

 

2- Site ana sayfası için yeni bir görsel çalışmak ve koymak

 

İşlerimi elimden geldiği ölçüde kendi başıma yapmayı seviyorum.

Ama yeri geldiğinde işleri uzmanına delege etmeyi de bilmeli insan.

3 haftadır siteyle ilgili yapılması gereken işleri tamamlamaya çalışıyorum. Geçen hafta içinde sitenin alt yapısında benim oturup kafa yorsam belki 3 ayda ancak çözebileceğim bazı teknik sorunlarla karşılaştım.

Sorunla karşılaştığım için bu konuyu bir kenara koymak yerine; hemen web tasarımcım sevgili Giray‘ı aradım.

Önümüzdeki hafta wordpress güncellemelerini yapmak üzere sözleştik.

İşte bu nedenden dolayı kullandığım görsel malzemelerle ilgili daha fazla değişiklik yapmadan önce altyapı sorunlarını çözmeyi beklemeye karar verdim.

 

3- Hakkımda sayfasını gözden geçirip güncelledim √

 

Hakkında sayfasında artık güncelliğini yitirmiş bazı bilgiler vardı. Onları temizledim ve bazı yerlere yeni linkler ekleyerek site içi ulaşımı güçlendirmiş oldum.

4- Pazartesi günü normal yazımı ve perşembe günü Ketojenik diyeti anlatan yazımı yayınladım √

Ketojenik diyetle ilgili yazımı çarşamba yerine bir günlük gecikmeyle perşembe yayınladım.
Yayın takvimi hazırlamanın bir diğer avantaj da neyi ne zaman yayınlamanız gerektiğini unutmanıza engel olmak!

 

Yarım bekleyen Projelerim:

 

Bu hafta ayrıca yarım kalmış projelerim üzerinden daha detaylı bir şekilde yeniden geçtim. Bu projeleri bir sıraya dizmem gerekiyor.

Bu hafta ayrıca, ortak proje üretmeyi planlamış olduğum kişilere ulaşarak hala devam etmek isteyip istemediklerini sordum. Gündemden düşmüşleri böylece ilk etapta eledikten sonra diğerlerini bir sıraya koymak için çalışmam gerekecek.

 

Web Sitesi

 

Burada yine hafif bir büyüme görünüyor. Ancak önemli olan hemen çıkma oranının düşmeye devam ediyor olması ve geri dönen okuyucuların oranının artmaya devam ediyor oluşu. Bu tabloları üzerine eğilip çalıştığım hedefler olduğu için değil, senenin başından beri takip ediyor olmak için tutuyorum. Yine de artış görmek (ya da en azından düşüş görmemek sevindirici)

2016 3 hafta web

E-Bülten

 

Bu haftaki e-bülteni 260 kişi açmış ve bunlardan 106 kişi tıklayarak yazıları açmış. Geçen hafta bu rakam 230 da 87 idi. İyi bir artış yaşanmış.

Demek ki Hedefiniz Koçluk Müşterisi/ Danışan Bulmak, Hazır Mısınız? adlı bu haftaki yazı geçen haftaki Daha Fazla Fiziksel, Zihinsel, Ruhsal Enerji İçin 8 Yol) adlı yazıdan daha fazla ilgi çekmiş ve daha yüksek oranda tıklanmış. Ayrıca bu hafta biraz daha güzel bir görsel koymaya özen gösterdim.

Ben bundan şunu anlıyorum ki abone listem niş alanıma karşı gerçekten de daha duyarlı. (O halde konuda kalmaya devam!)

2016 3 hafta ebulten

Facebook

 

Facebookla ilgili olarak bu hafta farklı bir tabloyu paylaşmak istiyorum. Aşağıda yayınlarımın performansları var. Ne kadar angajman yaratmış, ne kadar beğeni almış, ne kadar paylaşılmış.

Burada önümüzdeki haftalarda takip etmek istediğim konu aslında şu: yayın türleri arasında nasıl bir performans olacak. Çünkü burada bazıları sadece resim, bazıları güncelleme şeklinde paylaşım, bazıları ise resmin altına yazının linkini koyma şeklinde paylaşım.

Bu farklı paylaşım şekilleri arasında performans bakımından bir fark oluşacak mı görmek istiyorum.

2016 3 hafta facebook

Önümüzdeki hafta için iş hedeflerim:

 

– Pazartesi yazısını yayınlamak (Bu haftaki iş hedeflerimizle ilgili!)

– Fazladan en az 1 tane yazı hazırlamış olmak

– Giray’la site güncellemesine başlamak (ve ümit ediyorum ki bitirmek)

– Ortaklık programları (affiliate) hakkında bilgi edinmek

– Bir diğer ortak proje konusunda toplantı düzenleyip plan yapmak

– Elimdeki projeleri gözden geçirmeye devam etmek

– Giray’la yapmayı düşündüğümüz bir proje için hazırlık yapmak

(bu hafta epey yoğun olacağım)

(Bu listeye sadece rutin işlerimin dışında kalan projelerimi takip ediyorum. Yoksa her randevumu ve her ayrıntıyı yazmaya kalkarsam liste ağırlığını kaybeder ve gerekli motivasyonu sağlamaz. Bunları zaten günlük olarak takip ediyorum.)

 

Gelelim beslenme hedefimle ilgili bu haftaki gözden geçirme ve değerlendirmelerime;

Ketojenik Diyet Uygulamam:

 

Değerlendirme:

 

=>  Daha bundan 4-5 ay önce sabah kalktığımda sadece üstümü değiştirmenin bile beni yorgunluktan bitirip yeniden uzanıp dinlenmeye zorladığını düşündüğümde şu anda bir mucizeyi yaşıyorum diyebilirim. Sabah erkenden uyanıp günlük işlerimi bitirdikten sonra akşam saatlerine kadar çalışabiliyor ve geceleri arkadaş ziyaretlerine bile gidebiliyor olduğuma hala inanamıyorum. Hissettiklerimi tarif edecek kelimeler yok… günün her dakikasını büyük bir şükran ve minnet duygusu içinde geçiriyorum…

 

=>  Geçen hafta sindirim sorunu yaşatan diğer yiyecekleri de (domates ve süt ürünlerini) diyetimden yeniden çıkardım. Böylece bir rahatlama dalgası daha yaşadım. Şu anda yemek yediğimde en ufak bir yorgunluk, şişkinlik, hazımsızlık vb. hiç bir sorun yaşamıyorum. Sanki o yemeği ben yememişim gibi hafifim ve en ufak bir enerji dalgalanması yok. (yemeklerden dolayı demek istiyorum. Yoksa aşırı çalıştığımda yoruluyorum elbette)

 

=> Yemekte ne yiyeceğim konusunu ve sürekli yemeği düşünme derdinin son bulması ne büyük bir özgürlükmüş!

 

=> Rahatsızlık veren yiyecekleri de çıkartınca yaşadığım rahatlama kiloma da yansımaya başladı yeniden. Bu hafta 900 gr hafifledim!

Başlangıç kilom: 79,6 kg

Haftayı bitirdiğim kilo: 78,7 kg

 

Geçen hafta hiç hafiflememiştim. Tam da o noktada ya bir dakikalık bir göstergenin moralimi bozmasına izin verecek ya da işe yarayacağını bildiğim düzetmeleri yaparak hedefimde ısrarcı olmaya devam edecektim. Bu hafta doğru seçimin mükafatını almış gibi hissediyorum.

Ayrıca ay başından bu yana 3,600 kg hafiflemiş oldum! (Aferim bana! 🙂 )  4 kilo hedefime sadece 400 gr kaldı.

 

 Önümüzdeki hafta beslenme hedefim:

 

Yeni beslenme alışkanlığımda 21. günü geride bıraktım. Artık üzerinde çok düşünmediğim bir rutin olarak hayatıma yerleştiğine inanıyorum. Hedefim bu düzeni aynen koruyabilmek.

 

Peki siz bu hafta hedefleriniz için yaptığınız işleri değerlendirdiniz mi? Hedeflerinize ulaşma konusunda siz hangi gelişmeleri kaydettiniz?

2016’nın ilk ayı geride kalmak üzere. Fakat yeni yıl rüzgarı henüz tamamen bitmemişken hadi siz de aklınızdakilerden 1-2 tanesini seçip üzerinde çalışmaya başlayın, ne dersiniz?

 

Son olarak bu değerlendirme yazıları benimle ilgili ama bunları sizin için daha ilgi çekici hale getirmek için yapabileceğim neler var?

 

(not: hedef takibi ve gözden geçirmelerimin tam listesine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bu yazımla ilgili yorumlarınızı beklerim.

Yazımı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşırsanız sevinirim.

Yorumlar

yorumlar