Çoğu yeni mezun koçun en büyük isteğidir öğrendiklerini hemen, en kısa sürede birilerinin üzerinde uygulamak. Bu çok doğal (ve gelişmek için gerekli) bir dürtü olsa da  yeterli hazırlığı yapmadan giriştiğiniz bu çalışmalar yakın çevrenizdeki değerli insan kaynağını hızlı bir şekilde harcamanıza neden olabilir. Bu yazıda, ilk görüşmelerinizdeki acemiliklerinizi minimuma indirmenizi sağlayacak 5 gelişim alanını anlatıyorum.

 

Acemilik döneminizdeki görüşmeleriniz sırasında danışanınız; sizin onu gözlemlediğinden çok daha dikkatli ve başarılı bir şekilde sizi gözlemler. Sizin dikkatiniz, yüzlerce detayla meşgulken; danışanınızın dikkati sizin üzerinizdedir. Bu sırada isteyeceğiniz en son şey beceri eksikliğinizi, acemiliğinizi, tökezlemelerinizi danışanınızın önünde yaşamak ve size vermeye hazır olduğu güveni kaybetmektir. Henüz ilk koçluklarınızı bile yapıyor olsanız profesyonel bir duruş sergilemek hem sizi rahatlayacak hem de danışanınızın güvenini kazanmanızı sağlayacaktır. Acemi olmanız, profesyonel olamayacağınız anlamına gelmez. Aşağıdaki 5 başlık üzerinde çalışarak daha ilk tecrübelerinizden itibaren sağlam bir duruş kazanabilirsiniz.

 

Etrafınıza;

 – “Bu gün şu tekniği öğrendim, gel senle uygulayalım.”

veya

– “Gel senle koçluğa başlayalım.”

gibi teklifler götürmeden önce hazırlıklarınızı yapmak ve olası zorlukların büyük bir kısmını bertaraf etmek için kendinize aşağıdaki soruları sorun.

 

1- Koçluk formlarım hazır mı?

 

Benim ilk seanslarımda yaşadığım en büyük zorluklardan birisi görüşme sırasında konuşulanların havada kalıyor olması ve istediğim çalışmaları yaptıracak malzemelerimin olmamasıydı. Bu nedenle işe yeni başlayan koçlara vermek istediğim ilk hediye 7 temel koçluk formu oldu.

 

Formlarınızı oluşturmak için logonuzu tasarlamayı beklemeyin. Çünkü logolu olsun olmasın koçluk formlarınız,

 • koçluğunuzu bir düzene sokar;
 •  koçluk sürecinizi daha iyi yönetebilmenize imkan sağlar;
 • Danışanınızın kendi gelişimini takip etmesini kolaylaştırır;
 • Size daha profesyonel bir duruş kazandırır.

 

Eş, dost, akraba arasında danışan avına çıkmadan önce – (başlarken yapmamış olan yoktur sanırım)  okulda öğrendiğiniz koçluk araçlarını danışanınıza sunabileceğiniz güzel bir formata sokmak iyi bir stratejidir. Çünkü formlarınızı hazırlarken konulara derinlemesine çalışmış da olursunuz. Diğer yandan danışanınıza bir yerlerden çektiğiniz fotokopiler yerine temiz evraklar vererek itibarlı, profesyonel bir görüntü elde edersiniz.

 

Danışanınızın muhtemel ihtiyaçlarına cevap verecek çeşitli koçluk formlarını bilgisayarınızda veya fiziki bir dosyada saklayın ki ihtiyaç duyduğunuzda hızlı bir şekilde çalışmayı yapmaya hazır olun. Bu formlar, bir koç olarak hızlıca aksiyon alabilmenizi sağlayacak çok değerli bir kaynak oluşturur.

 

Ne tür formlar hazırlayabilirsiniz?

 

 • Bilgi Formları

Koçluğun ne olduğunu ya da sizin yaptığınız koçluk türünü tanıtan özet yazılar, koçluk sürecinde karşılıklı görev, sorumluluk veya kuralları anlatan formlar, sizin sunacağınız koçluk sürecinizi anlatan formlar. Tüm bunlar danışanınızın neyle karşılaşacağını anlamasını ve koçluk sürecine ısınmasını sağlar. (Koçluk Ortaklık Tasarımı)

 • Alıştırmalar/ Çalışma Formları

Danışanınızın konusuyla ilgili farkındalık kazanmasını ya da ilerlemesini sağlayacak çalışma formlarıdır.  (Yaşam çarkı, zaman yönetimi, hedef belirleme)

 • Testler / Anketler:

Danışanınızın şimdiki durumunu tespit etmesine veya etmenize yarayacak çeşitli sorular, testler, anketlerdir. ( Kişilik Profilleri Testi, Mesleki Beceri Testleri, Güçlü Yönler Testi)

 • Soru Bankası:

Eğitim kitabınızda geçen veya çeşitli kaynaklardan not aldığınız güçlü soruları derlediğiniz bir defter hazırlayın. Önceleri hepimiz doğru soruları sorma sıkıntısı yaşarız. Böyle bir kaynak oluşturmak arada göz atıp hafızanızı tazelemenizi sağlar.

 

Danışanınızın yazıp çizerek çalışmasını gerektirecek alıştırmalarınızı temiz bir word dosyasında yeniden hazırlayın ve şu anda kullanabileceğiniz bir antediniz yoksa bile en azından adınızı, soyadınızı, unvanınızı (profesyonel koç, profesyonel yaşam koçu, öğrenci koçu, kariyer koçu), telefon ve e-mail adresinizi ekleyin.

 

2- Uygulamak istediğim koçluk tekniklerine hakim miyim?

 

Soru sorma, dinleme, geri bildirim gibi koçluk becerilerinin dışında uygulamak istediğiniz çeşitli teknikleriniz olabilir. Örneğin NLP’deki Time Line, Parçalar Modeli gibi.  Görüşmenizden önce bu tekniğe ne kadar hakim olduğunuzu mutlaka kontrol edin. Zihninizden basamakları şöyle bir gözden geçirin. Seans sırasında ikide bir çalışma kitabınıza bakmak acemiliğinizi ortaya sereceği gibi danışanın dikkatini dağıtır ve güven duygusunu zedeleyebilir. Bu da elbette çalışmanın başarısını etkileyecektir.

 

Okulunuzun verdiği çalışma kitabından veya başka kaynaklardan derlediğiniz teknikleri temiz kağıtlara geçirerek kendiniz için bir klasörde derleyin. Böylece uygulamayı istediğiniz teknikleri kütüphanenizin raflarında aramak için harcayacağınız  değerli vaktinizi tekniğin kendisini çalışmaya ayırabilirsiniz.

 

Görüşmeye girmeden önce danışanınızın gündemine uygun tekniklere göz atmak seans sırasında sizi rahatlatacak ve öz güveninizi yükseltecektir. Ancak bunun için öncelikle danışanın hangi gündemle geldiğini bilmeye ihtiyacınız var.

 

3- Danışanın hangi gündemle geldiğini biliyor muyum?

 

Acemilik döneminde pek çok koçun, moralinin bozulmasının ve kendinden şüpheye düşmesinin sebeplerinden biri de beklemediği bir gündemle karşılaşmak oluyor. Danışanın gündemini bilmek, malzemelerinizi seans öncesinde belirlemenize yardım eder. Çünkü örneğin daha mutlu ilişkiler kurmayı arzu eden bir danışanın ihtiyaçları, zaman yönetimi konusunda çalışmak isteyen bir danışanınkinden farklı olacaktır.

 

Sürprizleri en az tolere edebileceğiniz görüşmeleriniz ilk seanslarınızdır . Danışanınızı bir sis perdesinin içinde karşılamayın. Sizinle görüşmeye geldiğinde neler konuşmak istediğini, gündeminin ne olduğunu her ikiniz için de netleştirmiş olun. Bunu da seanstan önce kendisine e-mail ile göndereceğiniz bir “İlk Görüşme Formu” ile yapabilirsiniz.

Gündemi önceden bilmenin avantajları:

 

Danışanınızın ne konuşmak istediğini önceden bilmek,

 • Gündemini size önceden göndermesi gerekeceği için, danışanınız koçluk seansınıza hazır gelir. Kişinin, elini kolunu sallayarak veya sizi denemek için görüşmeye gelmesi kadar kötü bir şey yoktur herhalde. Danışanınızın ne konuşacağını bilerek gelmesi (ki konusunu tam olarak tanımlayamıyor da olabilir) bunun bir koçluk çalışması olacağını hatırlamasına yardım eder.
 • Danışanınızı seans içinde değil daha öncesinde karşılamış olur, gerekli hazırlıklarınızı strese girmeden yaparsınız.
 • Danışanın getirdiği konuların içinde kaybolmanızı, boğulmanızı engeller. Koçluk performansınızı arttırır.
 • Koçluk seansınızın daha başarılı geçmesini kolaylaştırır. Bu ise danışanınızın devam etme arzusunu güçlendirir.
 • Sizin öz yönetimi yüksek, daha öz güvenli ve becerikli bir seans yürütmenizi sağlar.

 

4- Teknik donanımım, koçluk ortamım hazır mı?

 

İlk görüşmelerinizi evde yapacaksanız, evinizdeki koşulları düzenlediniz mi? Evde yaşayan diğer kişileri haberdar ettiniz mi? Seansın ortasında çocuğunuzun odaya dalması hoş bir görüntü yaratmaz değil mi?

Kağıtlar, renkli kalemler, diğer malzemeleriniz ve en önemlisi kağıt mendil kutunuz hazır mı? (Seansta ağlayacağı için değil, isterse ağlayabileceğini bilmesi için)

Görüşmenizi dışarıda bir yerde yapacaksanız, mutlaka önceden bir kaç mekan belirleyin. Gidip yerleri inceleyin ve kalabalık olmayan, müziğin çok yüksek olmadığı, danışanınızla oturabileceğiniz kuytu bir köşesinin olduğundan emin olun.

Sykpe’tan koçluk yapacaksanız, tüm bağlantılarınızın çalışır konumda olduğundan emin olun. Kameranız, mikrofonunuz çalışıyor mu? Kalitesi profesyonel bir görüşme yapabilmeniz için yeterli mi? Bilgisayarınızın şarjı var mı? Telefonla yapacaksanız telefonunuzun şarjı dolu mu?

 

5- Duygusal, ruhsal ve fiziksel olarak Görüşmeye Hazır mıyım?

 

Görüşmelere duygusal,  ruhsal ve fiziksel olarak da hazır olmaya özen gösterin.

 

Seansınıza başlamadan (veya danışanınızla buluşmadan) hemen önces, ANDA OLDUĞUNUZDAN EMİN OLUN. Sebebi her ne olursa olsun dengenizi bozan ve koçluğunuza zarar verebilecek her türlü duygu ve düşünceden arınmak için minik bir ritüel geliştirin. Bir cafede buluşacaksanız son dakikada nefes nefese içeri dalmadığınızdan, aklınızın yolda karşılaştığınız ufak bir aksiliğe ya da akşama yetişeceğiniz yemeğe takılı kalmadığından, dengenizi kazanmış olduğunuzdan emin olun.

 

Duygusal, ruhsal ve fiziksel hazırlık için 2 öneri:

 

1- “Danışanımın benimle geçirdiği o bir saat saadece ona ait ve ben o bir saat boyunca sadece onun için oradayım. Benim için o anda dünyadaki en önemli şey danışanım. Kendimle ilgili herhangi bir konuyu duyguyu oraya taşımamayı seçiyorum.” cümlesini kendinize hatırlatın.

2- Görüşmeden önce bir an durup, ruhsal, duygusal ve fiziksel olarak nerede olduğunuzu kontrol edin ve istediğiniz noktada değilseniz derin ve yavaşça nefes alıp vererek ideal varlık durumunuza geldiğinizden emin olun.

 

Bir hatırlatmayla bu yazımı kapatmak istiyorum. İster acemi olalım, isterse uzman bir koç aksilikler ve sürprizler her zaman olacaktır. Bunların hepsini gelişmemiz ve daha iyisini olabilmemiz için birer öğrenme fırsatı olarak görmek moral bozukluklarına karşı en büyük ilacımız. Koçluğun henüz başındaysanız eğer yukarıdaki sorular üzerinde sürekli çalışarak öğrenme sürecinizi hızlandırabilir ve bu süreçte de arzu ettiğiniz “sağlam koçluk duruşunu” yakalayabilirsiniz.

 

Sizin bu beş başlık dışında yaşadığınız zorluklar var mı, oldu mu? Siz üstesinden gelmek için neler yaptınız, yapıyorsunuz?

…ve son olarak okuduklarınızı beğendiyseniz, aşağıda ‘Beğen’i tılayarak beni de haberdar edin.

 

Yorumlar

yorumlar