Yaptıracağınız (ya da yapacağınız) web sitesi, ofisinizi döşemek için göstereceğiniz ihtimamın aynısı hak ediyor. Çünkü profesyonel kimliğinizin bir dışa vurumu olan web siteniz; internet üzerinden sizi bulan kişileri ağırladığınız sanal ofisinizdir. Bu yazımda verdiğiniz koçluk hizmetlerini temsil edebilecek kalitede bir site için dikkat etmeniz gereken 4 temel kuralı anlatıyorum.

 

İnternet dünyasında var olmanın pek çok avantajından faydalanmayı istiyorsanız, siz de kendinize bir web sitesi yaptırmayı düşünüyor olabilirsiniz. Ne var ki düzgün çalışan, zaman içinde farkına vardığınız yeni ihtiyaçlarınıza göre esneyebilecek bir web sitesi yaptırmak kolay iş değil. Başkasına yaptırtıyor olsanız bile sizin de çalışmanız gereken pek çok detay var. Aşağıda bu zorlu işin üstesinden daha kolay gelmenizi sağlayacak 4 kuralı sıralamak istedim. Özellikle web ve internet konularına çok yakın değilseniz, bunlar size sonradan sorun çıkarmayacak bir web sitesi için dikkat etmeniz temel noktalar.

 

 

  1.  Size ait bir site adresi kullanın:

 

Elbette sitenizi, ücretsiz web adresi ve hostingi sağlayan bir yerden (örneğin blogcu.com) 5 dakikada açabilirsiniz. Ancak Yekta Kopan kadar ünlü değilseniz, müşterilerinizin gözünde blogu olan her hangi birinden bir farkınız olmaz. Profesyonel bir iş yaptığınızı sitenize gelen ziyaretçilere göstermenin ilk adımı kendinize ait bir site ismi kullanmaktır.

Adresiniz benim sitemde olduğu gibi adınız soyadınızdan oluşmak zorunda değil. Hedeflediğiniz müşteri kitlesine cazip gelecek başka bir isim de seçebilirsiniz. Yeter ki size ait bir web adresi olsun. Şu anda zaten yazdığınız bir blogunuz varsa içeriğini (belki bir webmaster yardımıyla) kolayca yeni adresinize taşıyabilirsiniz.

Alan adı size ait olan bir site müşterilerinizde çok daha iyi bir etki yaratır. Sizi her hangi bir blog yazarı olmaktan çıkartıp; iş yapmak isteyecekleri profesyonel bir koç olarak görmelerini sağlar.

 

 

2- Sitenizde içerik yönetim sistemi olarak WordPress kullanın:

 

İlk madde müşterilerinizle ilgiliydi, ikinci madde daha çok sizi ilgilendiriyor.

Bu maddenin önemini ne kadar anlatsam azdır herhalde. Sitenizi bir kere yaptırdıktan sonra kendi haline terk etmeyi düşünmüyorsanız, istediğiniz her türlü değişikliği – siteyi yapan kişiye mahkum olmadan – kolayca yapabilmenizi sağlayacak en iyi (ve ücretsiz) yazılım olan  wordpress’i kullanın.

WordPress, hiç bir teknik bilgisi olmayan kişiler için kullanması o kadar kolaydır ki dünyada en çok kullanılan web/ blog yazılımı haline gelmiştir. 

Bu site de WordPress’le çalışıyor ve bu kadar çok yazıyı bu kadar kolay bir şekilde sizlere ulaştırabilmemdeki en önemli faktörlerden birisi. Birlikte çalıştığım koçlardan birinin web sitesindeki bir başlığı değiştirmek ve bir iki düzeltme yaptırabilmek için 2-3 hafta beklemek zorunda kaldığımızı düşünürseniz, wordpress kullanmanın ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz.

 

 

3- Sizi tam anlayabilen bir tasarımcıyla çalışın:

 

İstediğiniz renkte ve şekilde bir siteyi hemen hemen yer tasarımcı yapabilir. Ancak sizin ihtiyaçlarınızı doğru düzgün tespit edip, buna uygun bir web site ortaya çıkartabilmek başka bir meziyet. Birisiyle el sıkışmadan önce en az 3-4 farklı kişiyle görüşün.

Ben sitemi yaptırırken Giray Arslan‘la çalıştım. Benim tam olarak ne istediğimi anlamadan işe koyulmamış olması, neyin mümkün olup nelerin olamayacağına dair dürüst  ve bilgilendirici tutumu, eğitim verir gibi uzun uzun sorularımı cevaplaması, siteyi bitirip teslim ettikten sonra beni kendi kaderime terk etmemiş olması burada ismini anmamın en önemli nedenlerinden birisi. (not: kendisinden komisyon almıyorum 🙂 sadece çok iyi bir iş çıkarttığı için adını anmadan geçemedim.)

Siz de hem teknik hem de görsel boyuttan size istediğiniz şeyi verebilecek ve karşılığında dünyanın parasını istemeyecek bir tasarımcıyla çalışın. 

 

 

4- Sitenizi çalışmak istediğiniz hedef kitleye uygun, faydalı ve kaliteli içeriklerle besleyin:

 

İnternette arama yaparken sanırım hepimizin en çok canını sıkan şey girdiğimiz sitede, umduğumuzla hiç alakası olmayan yazılarla karşılaşmaktır. Bu durumla yarışabilecek tek şey ise siteye girdiğinizde hayalet kasabayı andıran bir görüntü bulmaktır. Yetersiz, acele ve özensiz bir şekilde hazırlanmış içerik müşteri adaylarınızı sitenizden sonsuza kadar uzaklaştıracak güçtedir.

Önce kime ne anlatmak istediğinizi, kimlerin müşteriniz olmasını istediğini tespit edin. Sonra da onlara gerçekten bir fayda yaratacak içerikler oluşturup sitenizi güncel ve taze tutun. (Ben iyi yazamam diyorsanız bu konuda da çalışan kişiler var.) Ayrıca web sitenizin, hakkında, iletişim ve ürünler sayfalarını en iyi şekilde doldurun ki bir ümitle linkinize tıklayan kişi, yeterli bilgi bulamadığı için rakibinizin özene bezene hazırlattığı siteye kaçmasın.

 

İnternet ve web sitesi yapmak, yaptırmak kuşkusuz çok derin bir konu ancak bu dört temel konuya dikkat ederseniz pek çok kişinin bir adım önüne geçmiş olursunuz.

 

 

Yorumlar

yorumlar