Öncelikle şunu belirtmeliyim ki koçluk işimizde bir alan seçmenin önemini anlatırken her konuda koçluk yapamayacağınızı söylemek istemiyorum. Sade vatandaş bilmiyor olabilir ama hepimiz biliyoruz ki öğrendiğimiz koçluk araçları ile aklımıza gelebilecek her kişiye her konuda koçluk yapabiliriz. Ancak mesele bu değil; mesele piyasada kendimize nasıl bir yer edineceğimiz, bu yeri nasıl daha kolay ve hızlı elde edebileceğimiz ve nasıl kalıcı bir gelir elde etmeye başlayacağımız…

Kendiniz için en iyi koçluk alanını nasıl belirleyeceğiniz konusunu önümüzdeki haftaya bırakarak bu yazıda belirli bir alan seçmenin neden bu kadar önemli olduğunu anlatmak istiyorum. Çünkü önce işin mantığını ve neden bu kadar hayati bir önem taşıdığını anlamamız gerek.

 

Daha Fazla Görünürlük ve Daha Hızlı Saygınlık

Koçluk hizmetlerinin de içinde bulunduğu “danışmanlık hizmetleri” çok büyük bir pazar. Bu pazarın içinde dikkat çekebilmek, birilerinin (yani müşterilerinizin) sizi görmesini sağlamak inanılmaz zor bir iş.

Zaten müşteri bulma noktasında kitlenmenizin en büyük nedeni, potansiyel müşterileriniz tarafından görülemiyor oluşunuz, piyasada dikkat çekemiyor oluşunuz. Yoksa mesele sizin iyi bir koç olup olmamanız değildir.

Demek istediğimi bir örnekle somutlaştırmak gerekirse: Kocaman bir semt pazarının içinde bir tezgah açtığınızı düşünün… Satabileceğiniz neyiniz var neyiniz yoksa tezgahınıza doldurmak mı, yoksa elinizdeki şeyin en iyisini satmak mı sizin daha hızlı satış yapmanızı sağlar? Hangi seçenekte insanların sizden alışveriş yapma şansı artar? Kendimizden yola çıkalım: Elmayı sadece elma satan bir tezgahtan mı, yoksa hem çilek, hem bamya, hem çorap, hem çanta satan bir tezgahtan mı almak istersiniz?

Mesele hangi koçluğu yapabilecek kapasitede olduğumuz değildir. Hepsini yapabilirsiniz. Mesele hangi koçluk türünü seçerek piyasada kendinize isim yapmanızın daha kolay ve kalıcı sonuçlar getirecek olmasıdır.

Sadece elma sattığınız bir tezgah mı, yoksa satabileceğiniz her şeyi koyduğunuz bir tezgah mı insanlara daha fazla güven verir?

Milyon TLlik kocaman bir pazar haline gelmiş olan koçluk piyasasında kendinize sağlam ve kazançlı bir yeri en hızlı şekilde edinmek için her konuda koçluk yapmaya çalışmaktan vaz geçerek, istediğiniz bir alanı seçmeniz ve o alanda en iyisi olmayı hedeflemeniz gerekiyor.

 

Tüm Gücümüzü Vereceğimiz Tek Odak

Birden fazla alanda koçluk yapmaya çalışan koçları, pek çok cephede savaşan komutanlara da benzetebiliriz. Ellerindeki sınırlı gücü bölüyorlar. Ordularının bir kısmı bir cephede, diğer kısmı başka bir cephede çarpışıyor.

Bir alan belirlememiş koçları gözlemleyin: maddi, manevi kaynakları, zamanları, beyinleri ve ruhları farklı farklı konularla bölünmüş durumdadır. Pek çok iş olanağını aynı anda koşturmaya çalışırken kafalar karışıyor, dikkatler dağılıyor, motivasyonlar düşüyor, zaman yetmiyor, para eksik kalıyor… Sonuçta ortaya cılız bir çabayla, cılız sonuçlar çıkıyor. Ellerindeki cephaneyi savaşı kazanabilecekleri yere yığmak yerine bir çok cepheye dağıtıyorlar…

Hem ilişki koçu olmaya çalışmak, hem öğrenci koçu, hem yaşam, hem yönetici koçu olmaya çalışmak hiç birini olamamalarına sebebiyet veren en büyük sorun.

Zaten dikkatimizin dağılması için yeteri kadar etken var (iç eleştilerimiz, dış eleştiriler, motivasyon, hayatın getirdiği diğer önemli işler) Tüm bu karmaşanın arasında tüm dikkatimizi bir tek alanda koçluk yapmak için çalışmaya ayırmazsak bir süre sonra dikkatimiz dağılır ve bir çok alanda ürettiğimiz bir çok proje arasında “fikirler bataklığına” saplanlanıp ilerleyemeyiz.

Oysa koçluk yapacağınız belirli bir alan belirlemeniz odağınızı netleştirecektir. Tüm çabalarınız o alan içinde yoğunlaşacaktır. O alan dışındaki fikirleri, önerileri, teklifleri bir kenara koymak düşünce süreçlerinizdeki kalabalığı azaltacak ve netleşmenizi sağlayacaktır. Bir koçluk alanı seçmek işinize odaklanmanızı kolaylaştırır.

 

Tek Bir Gruba Gerçekten Değerli Çözümler Üretmek

Hep tekrar ettiğim bir şey var: yaptığımız işten para kazanmak için insanların gerçek ihtiyaçları için gerçek faydalar  kalıcı ve sağlam çözümler yaratmanız gerekiyor.  Gerçek bir değer yaratmak ise kolay bir iş değil. Çok fazla zaman, emek ve para gerektiren zorlu bir süreç.

Pek çok farklı ihtiyacı ifade eden pek çok alanda fayda yaratmak yerine tek bir gruptaki insanların ihtiyaçları için sonuç getirici çözümler üretmek verimliliğinizi arttırır.

Çok farklı iki koçluk alanı düşünün: Eğitim ve ilişkiler… her iki alandaki insanların çözüm bekleyen bambaşka sorunları var. Her ikisi için de sonuç üretmeye çalışmak mı, yoksa tek bir grup için çözüm üretmeye çalışmak daha faydalı olmanızı sağlar?

Bir koçluk alanı belirlemek herkesin her konusunu çözmeye çalışma zorluğundan sizi kurtarır ve seçtiğin bir tek alandaki ihtiyaçlar için daha iyi çözümler üretmenizi sağlar.

 

 Daha Fazla ve Daha İyi Referanslar

Bir koçluk alanı belirlediğinizde, bir süre sonra adınız o anlanla birlikte anılmaya başlar. İnsanlar ne konuda çalıştığınızı net bir şekilde bildiklerinden tanıdıklarında o ihtiyacı gördüklerinde sizi tavsiye etme oranları çok daha fazla olur.

Benim, yıllar içinde koçluk okullarının, başka koç ve danışmanların yönlendirmesiyle bana gelen bir çok müşterim oldu. Kendime belirli bir alan tanımladığım için, bu kişilerin karşısına kendi işini kurmak isteyen bir koç çıktığında akıllarına başkasının değil de benim gelmem çok doğal. İşte tıpkı bunun gibi sizin de bir konuyla anılıyor oluşunuz size gönderilen müşteri sayısını arttıracaktır.

 

Rakipleri Azaltmak ya da Eliminine Etmek

Belirli bir koçluk alanına odaklanmanız bu alanda size özgü, sadece sizin ürettiğiniz daha ayırt edici, özgün işler çıkartmanızı sağlar. Bu da sizin rakipleriniz arasından hızlıca sıyrılmanızı kolaylaştırır. Herkesin satmaya çalıştığı şey yerine belirli bir konuda, belirli insanların, belirli ihtiyaçlarına cevap verecek ürün ve hizmetler geliştirmek rakiplerinizin azalmasına neden olacaktır.

Seçtiğiniz alana göre en azından uzun bir süre rakipsiz bile çalışabilirsiniz.

 

Güçlü ve Ayır Edici Bir Marka 

Koçluk yaparak, temelinde “kendi ürettiğimiz bir hizmeti” sattığımızdan işimizi temsil eden güçlü bir marka haline gelebilmek hayati bir öneme sahiptir.

Aklınıza gelen güçlü markalara bir bakın. Ne kadar büyük olurlarsa olsunlar tek bir alan üzerinde tek bir konu üzerinde yoğunlaştıklarını kolayca fark edebilirsiniz. Aynı firmanın başka ürünleri varsa bile bu ürünler için de ayrı birer marka yaratırlar. Çünkü tek bir konuya odaklanmış markalar çok daha güçlü olur ve pazarı daha kolay domine edebilirler.

Ben isim vermiş olmayayım ama piyasada tanınmış, isim yapmış, bir marka haline gelmiş koçlara baktığımızda hepsinin de uzmanlaştıkları bir alanları olduğunu kolayca görebiliriz. Hepsinin ana bir konusu ve faaliyet alanı vardır.

İşte sizin de ayırt edici bir marka yaratabilmemiz için belirli bir alanda yoğunlaşmanız ve hep o alana vurgu yapmanız önemli.

 

Daha Fazla Tekrar Eden İşler Gelir

Yaşam koçluğu  için kullandığınız teknikler, testler ya da çalışmalar öğrenci koçluğu için ancak belirli bir yere kadar yeterli olur. Kullanacağınız uygulamalar bazı yerlerde örtüşse bile her bir alan için ayrı ayrı çalışmalar yapmanız kaçınılmaz. Bildiğiniz gibi Koçluk eğitimlerimizde öğrendiğimiz belirli temek teknik ve yöntemleri kişilerin özel ihtiyaçlarına uygun hale getirmek inanılmaz bir emek gerektiriyor.

Dolayısıyla belirli bir alanda çalışmaya yoğunlaşmak, bir kez hazırladığınız çalışmaları ve malzemeleri tekrar tekrar kullanmamızı sağlar. Her bir farklı kişi için her seferinde ayrı malzemeler hazırlamak yerine, hazır malzemelerinizi kullanarak geliştirebilirsiniz.

Çalışma alanınız belli olduğu için sürekli aynı konular üzerinde çalışmak sizi yormak yerine, işinizle ilgili başka konulara yoğunlaşmanızı sağlar. Tekrar eden işler almaya başlarsınız, sürekli benzer konular üzerinde çalıştığınızdan bilgi birikiminiz ve deneyiminiz hızlıca artar. Daha az zahmet ile daha çok iş yapar hale gelirsiniz.

 

Daha Yüksek Fiyatlar 

İşi bilmeyen birine yaptırmanın kötü sonuçlarını herkes hayatında 1 kez olsun deneyimlemiştir. O yüzden insanlar uzmanları sever. Herkes işi ustasına yaptırmak ister. Bunun için de biraz daha fazla para harcamaya gönülden razı olur. Çünkü işinde uzmanlaşmayı seçmiş kişilerin, her işi yapmaya çalışan kişilerden çok daha fazla bilgi birikimine ve deneyime sahip olduğunu bilirler.

Hele de insanlar kendi özellerini açacakları, hayatlarında değişim yaratmak için destek alacakları birilerini arıyorsa bu kişilerin alanlarında uzman olmalarını daha da önemserler.

Tabii ki uzman olmanın da bir bedeli vardır. Uzmanlar işlerinde ustalaşmak için daha fazla mesai, daha fazla emek ve para harcamışlardır. Dolayısıyla daha fazla para talep edebilirler. Kişiler de emin ellerde olacaklarına daha fazla güvenerek daha fazla para ödemeyi seve seve kabul ederler. İşin özeti belirli bir alanda uzmanlık size fiyatlarınızı yükseltme olanağı sağlar.

 

Daha Hızlı Uzmanlaşma 

Terkar eden işler almaya başlamak belirlediğiniz alanda rakiplerinize göre çok daha hızlı ilerlemenizi sağlar. Belki onların 6 ayda bir karşılarına çıkacak o konuda siz sürekli çalışıyor olacaksınız. Elbette bir süre sonra onlara fark atmanız kaçınılmaz olacak. Belirli bir koçluk alanında uzmanlaşmak o alan içinde varlık gösteren tüm taraflar tarafından çok daha kolay tanınmanızı sağlar.

 

Potansiyel Müşterilerinizi ve Ortaklarınızı Daha Hızlı Belirlemek

Hangi alanda koçluk yapacağınızı belirlediğinizde size söz veriyorum işiniz inanılmaz bir şekilde kolaylaşacak. Bir anda kim sizin olası müşteriniz, kim değil, hızlı bir şekilde ayırt edebileceksiniz.

Kiminle ortak çalışmalar yapabilirsiniz kiminle çalışmak sizin için uygun olmaz hemen karar verebilir hale geleceksiniz.

Örneğin alanınızı yönetici koçluğu olarak belirlediğinizde artık herkesin peşinden koşmayı bırakabilecek ve potansiyel müşterilerinizi hemen tanıyabileceksiniz. Örneğin genç yönetici koçluğu yapacak iseniz ortaklık yapacağınız kişileri ve kurumları üniversiteler olabilir, genç girişimci dernekleri olabilir. Oysa alanınız öğrenci koçluğu ise o zaman da iş birliği yapabileceğiniz yerler elbette okullar, edüt merkezleri, gençlik merkezleri vs olacaktır.

 

Alanınızda Daha Kolay Lider Olmak

Profesyonel koçluk ister istemez belirli bir kitleye liderlik etmeyi de gerektiriyor. Sizi takip eden, konuştuklarınızı, yaptıklarınızı, işlerinizi takip eden bir kitleniz yoksa para kazanacağınız bir kaynak da yok demektir. İşte tam da bu noktada her konuda herkese yetişmek yerine belirli bir alanda sivrilmeyi seçmek sizi daha hızlı bir şekilde lider yapacaktır.

 

Pazarda Daha Tutarlı ve Güçlü bir Varlık Oluşturma

Koçluk piyasasında binlerce hatta belki on binlerce koç var. Bu kadar kalabalığın arasından sıyrılıp pazarda güçlü bir yer tutmak kolay değil. Belirli bir alanı sahiplendiğinizde ve sürekli olarak o alana hizmet ettiğinizde, tüm çabalarınız ve çalışmalarınız tutarlı bir bütünlük kazanır. Bu da bir süre sonra piyasada bir isim yapmanızı sağlar.

Daha Kolay ve Zahmetsiz Pazarlama Yapmak

Kimse tam olarak ne olduğu belli olmayan soyut  ve ucu bucağı açık bir hizmet için kolay kolay para ödemez. Koçluk bu muğlak haliyle satılması gerçekten de zor bir hizmet. Çok soyut ve geniş bir kavram. Oysa insanlar her zaman spesifik sorunlarına spesifik çözümler üreten ürünleri satın almak ister.

Peki biz “koçluk” dediğimiz bu muğlak ve anlaşılması güç hizmeti nasıl tanıtabiliriz? 

Şüphesiz bir sorunun pek çok çözümü vardır. Fakat bu sorunun en iyi çözümlerinden biri verdiğiniz hizmetin içeriğini (yani koçluk alanınızı) mümkün olduğu kadar kolay anlatılabilir, anlaşılabilir, belirli sınırlarla tanımlanabilir bir şekle dönüştürmektir.

Benim alanımı ele alalım: “Kendi işini yaparak para kazanmak isteyen koçların; işlerini kurmalarına, geliştirmelerine ve danışan bulmalarına yardım ediyorum.” Yani bir koç olarak ben belirli bir grup insanın, belirli bir alandaki, belirli ihtiyaçlarına cevap veriyorum. Bu “koçluk yapıyorum…” cümlesinden çok daha anlaşılır değil mi?

Alanım belirli olduğu için aklıma gelen herkese kendimi tanıtmaya, her yerde tanıtım yapacağım diye kucak dolusu para dökmeye gerek duymadan sadece hedeflediğim kitleye kendimi tanıtmak için çalışıyorum.

Belirli bir koçluk alanına yönelik pazarlama yapmak her konuyla ilgili kendinizi tanıtmaya çalışmaktan çok daha kolay ve zahmetsizdir. Tek bir konuda tek bir mesajı süreli iletmek, her konuda bir sürü mesaj iletmeye çalışmaktan çok daha iyidir. Akıllarda daha fazla kalıcılık sağlar.  Başka başka konularda tanıtım ve pazarlama yürüterek sizinle çalışmayı düşünen kişilerin kafasını karıştırma ihtimalinizi ortadan kaldırır. Bütün pazarlama bütçenizi ve enerjinizi tek bir alana yoğunlaştırabilirsiniz.

Satabileceğiniz her şeyi satmaya çalışmayın. Karar verin, seçim yapın ve elma satmaya karar verdiğinizde artık sadece en iyi elmaları satmak için çalışın. Önümüzdeki hafta size en uygun koçluk alanını nasıl seçeceğinizi anlatacağım.

Tüm bu anlattıklarımdan sonra koçluk alanı seçme konusunda siz neler düşündünüz? Belirlediğiniz bir alan var mı? Bir alan belirlemeye korkuyor musunuz? Korkuyorsanız, neler sizi korkutuyor? Alan belirlemenin sizi kısırlaştıracağını mı düşünüyorsunuz? Belirli bir alan seçmeden öncesi ve seçtikten sonrasıyla ilgili deneyimleriniz varsa yorumlarda dinlemeyi çok isterim.

Yorumlar

yorumlar