İşimizde zirve yapmak sadece iyi bir koç olmamıza bağlı değil. İyi bir koç olmak; başarılı olmak için gereken kriterlerden sadece bir tanesi. Bir iş olarak koçluk yapmak ve para kazanmak aşağıda sıraladığım kriterlere sıkı sıkıya bağlı. Bu faktörlerden bir kısmında iyi olabilirsiniz fakat diğer bir kısmında iyi değilseniz bile kendinizi geliştirmeye ve öğrenmeye açık olmanız başarı ihtimalinizi arttıracaktır.

Bu acı gerçekleri size ben söylemeyeceksem kim söyleyecek. Size hem iyi yönleri hem de içmeniz gereken acı reçeteleri anlatmak, açıklamak ve 5-6 yıldır bu sektörden ekmek yiyen birisi olarak size gerçekleri tüm çıplaklığı ile anlatmak benim görevim.

 

1- Koçluk Tutkusu

Koçluğu sevmelisin demek istemedim. Çünkü tutku çok daha güçlü bir kelime. Koçluk eğitimi alan herkes koçluğu ucundan kıyısından sevmiştir. (En azından ben henüz sevmemiş olan birisine rastlamadım) Ama siz koçluk yapmak istiyorsanız hele de profesyonel olarak para kazanmak üzere koçluk yapmak istiyorsanız bu işi tutku derecesinde sevmelisiniz.

 

2- Koçluk Alanınızda Tutku

Elbette herkese ve her konuya koçluk yapabiliriz. Ancak gerçekten tutkulu olduğunuz konuda koçluk yapmak sizi başarıya götürür. Belki henüz bu aşamada değilsiniz. Çeşitli alanları deneyerek kendinize bir niş alan seçin. Bu alan gerçekten sevdiğiniz, aşık olduğunuz ve tutkulu olduğunuz bir alan olsun. Eğitim, sağlık, aşk, ilişkiler, aile, para, iş… hangi konuda tutkulusunuz. Hangi konuyu saatlerce konuşabilir ve üzerine bir hafta daha konuşsanız sıkılmazsınız. Hangi konuyu araştırmaktan, hangi konuyu öğrenmekten yorulmazsınız. Hangi konuda bin tane kitap okusanız bile kitapçının raflarında yine o konunun kitaplarına bakarsınız?

Tutkulu olduğunuz niş alanının önemini anlatmakla bitiremem. Kısaca özetlemem gerekirse başarınız için temel kriterlerden birisidir.

 

3- Alanınızda Deneyim

Yine koçluk kursunda, okulunda öğrendiğimiz bir bilgi ile zıt düşüyormuş gibi görünen bir bilgi vereceğim. Koçluk yaptığınız konuyla ilgili hiç bir fikriniz olmasa bile başarılı bir koçluk yapabilirsiniz. Çünkü biliyoruz ki koçluğu konuya değil kişiye yapıyoruz. Fakat işte bu çok önemli bilgiyi bizim müşterilerimiz bilmiyor. Koçluk işinizi destekleyecek her türlü çalışma için alanınızda deneyimli olmanız başarınızı garanti altına alır.

Düşünün ben iş kurma konusunda koçluk yapıyorum. Bir seansın içinde ben iş kurmayla ilgili hiç birşey bilmiyor olsam bile size “koçluk” yapabilirim. Fakat alanımda bilgi, deneyim, tecrübe sahibi olmasam sizi o seansa ikna edinceye kadar yaptığım faaliyetlerin içeriğini nasıl dolduracağım? Alanımda bilgili, deneyimli olmasam bu yazıları kim yazacak? Ve siz bu yazılar ve bu web sitesi olmasa “Evet, Özden bu iş kurma, müşteri bulma konusunda hakikaten iyi!” diyebilir misiniz?

 

4- Koçluk Yetkinliği

Başarı için koçluk konusunda yetkin olmalısınız. Koçluk becerilerinizi geliştirmek için zaman harcayın. Hemen para kazanmaya gözünüzü dikmeden önce iyi yapabildiğinizden ve becerilerinizi güçlendirdiğinizden emin olun. Henüz 1 tek seans bile yapmamışken ilk bulduğu kişiden para kazanmaya çalışan kişileri ben sürüş eğitimi almadan trafiğe çıkmaya kalkan şoförlere benzetiyorum. (Arada şansı yaver gidenleri bir kenara bırakıyorum. Sanırım bunun pek de iyi bir fikir olmadığı konusunda hepimiz hem fikiriz.)

Elbette hiç birimiz doğuştan bu becerileri getirmedik. Bazılarımızın doğal bir eğilimi ve yeteneği olabilir. Fakat her şeyde olduğu gibi çalışmak ve alıştırma yapmak daha iyi ve daha da iyi olmamızı sağlar. İyi olduğumuz her şeyde olduğu gibi koçlukta da başarı kendiliğindenmiş gibi bizi bulmaya başlar.

 

5- Koçluk Programı Oluşturma Becerileri

Bir koç olarak, bir kişisel gelişimci olarak, ister şifa, ister nefes, isterseniz başka bir şey çalışıyor olun. Müşterilerinizin ihtiyaçlarına uygun koçluk programlarını yaratma ve oluşturma beceriniz olmalı. Bilmiyorsanız da bu konuyu öğrenmeniz gerekir. Neden? 1- Koçluk gibi soyut bir kavrama sadece adı koçluk diye para yatıranların sayısı çok çok azdır.  2-Hep aynı şeyi tekrar ediyorum. Kişilerin gerçek ihtiyaçlarına uygun gerçek çözümler üretme becerisi kazanmanız gerekiyor. 

Birisini bulunduğu A noktasından, ulaşmak istediği B noktasına hangi yollardan, hangi çalışmaları yaparak geçireceksiniz. Bir koçluk programı yaratamıyorsanız bir ürününüz yok demektir. Olmayan bir şeyi satıp başarılı olmak da neredeyse imkansız bir şeydir.

 

6- Pazarlama Becerileri

Pazarlama konusu olmazsa olmazlardan bir diğeri. İstediğiniz kadar mükemmel sonuçlar üreten bir koç olun. İsterseniz dünyanın en harika koçluk programını yaratmış olun. Kendinizi ve hizmetinizi pazarlama konusunda iyi değilseniz başarılı olmanız çok zor. Özellikle günümüzde internetin ve sosyal medyanın bu derece gelişmiş olduğu ve çocukların bile internetten bir şeyler satarak dünyaları kazandığı bir dünyada siz de genel anlamda pazarlama ve özellikle internet pazarlaması konusunda iyi olmalısınız. Belki şu anda değilsiniz, bu kendinizi yetiştiremeyeceğiniz anlamına gelmiyor.  İnternette bir sürü kaynak var. Burada benim fırsat buldukça yazdığım yazılar var.

Tanıtım ve pazarlamanızı nasıl yapacağınızı ne kadar iyi bilirseniz; o kadar başarılı olursunuz.

 

7- Otorite

Alanınızda bir otorite haline gelmeyi hedeflemelisiniz. Belirli bir alanda otorite olarak kabul ettiğiniz kişiler oralara bir anda gelmedi. Planlı, programlı çalışmaların ve yıllar alan emeklerin sonucunda isim yapıp otorite haline geldiler. Büyük bir isim de olmanız gerekmiyor. Müşterilerinizin gözünde bir kredibilitenizin olması gerekir. Sertifikalarınız, eğitimleriniz, aldığınız ödüller, geçmiş iş ve yaşam deneyimleriniz, danışanlarınızın görüşleri kredibilitenize katkı sağlar. Eğer alanınızda bir otorite değilseniz kim sizi dinlemek ister? Uzmanlığınızı konuşturmadan ve bir alanda otorite haline gelmeden kim sizinle çalışmak ister. Hepimiz yardım almak için alanındaki en iyinin peşinde değil miyiz?

 

8- Mevcut Takipçiler

Eğer mevcutta takipçileriniz yoksa müşteri bulmanız ve başarılı olmanız zor olacaktır. Sosyal medyanın çeşitli platformlarında, Facebook, Twitter, Linkedin, Instagram ya da size uygun başka bir platformda takipçilerinizin sizinle iletişimde olacağı bir topluluk yaratmadıysanız işiniz zorlaşır. Bir mail listenizin olması gerekir. Diğer konuların hepsi zaman alacak olsa bile hemen şimdi bir Facebook grubu ya da sayfası açıp takipçi yaratmaya başlamalısınız. Mail listenizi oluşturmaya şimdi hemen başlamalısınız. Internet sitenizde bir e-mail abonelik sistemi yoksa başarılı olmak adına büyük bir fırsatı kaçırıyorsunuz demektir.

Eğer zaten belirli bir takipçi kitleniz varsa, örneğin bir yerde öğretmenlik, eğitmenlik yapıyorsanız işinize başlamak sizin için çok daha kolay olacaktır. Bu durumda bu kitleyi harekete geçirmenin, koçluk işinizle buluşturmanın yollarını araştırmalı ve bulmalısınız.

 

9- Network

İyi bir networkünüz var mı? Akıl danışabileceğiniz mentörleriniz, akıl hocalarınız, yardım alabileceğiniz kişiler var mı? Ne gibi insan kaynaklarına sahipsiniz? Bunları harekete geçirmeniz ve desteklerini almanız sizi daha başarılı yapacak önemli bir faktördür.

 

10- Ekip

Belki ilk aşamalarda bir takımınız olmayacak ama sizin kafa yormak istemediğiniz ya da belirli bir uzmanlık gerektiren konularda işlerinizi yaptırabileceğiniz bir ekibiniz var mı? Belki işleri tek başınıza yürütemeyecek hale geldiğinizde ekip kuracaksınız ya da şimdiden iyi bir ekip oluşturmaya başlamalısınız. Fakat her halükarda iyi bir ekip kurmuş olmak sizi daha başarılı kılacaktır.

Belki ilk başta değil ama belirli bir aşamadan sonra teknik, tasarım, pazarlama vs konularında size yardım edecek iyi bir ekibinizin olması şart.

 

Kritik Başarı Puanınız Ne?

Yukarıdaki kriterin her birindeki yeterliliğinize göre kendinize 1-10 arasında bir puan verin. 100 üzerinden başarı puanınız kaç çıktı?

Bu puan size ne anlatıyor?

Eğer yüksek bir puan çıktıysa ne mutlu size. İşiniz sadece bildiklerinizi uygulamaya kaldı. Eyleme geçin, harekete geçin hemen şimdi bir yerden başlayın.

Eğer düşük bir puan aldıysanız, düşük puan aldığınız başlıklar sizin gelişim alanlarınızı gösteriyor. Üzerlerinde çalışmaya, öğrenmeye, denemeye, eyleme geçmeye açık ve istekli olun. HEMEN çalışmaya BAŞLAYIN!

Yukarıdaki faktörlerin çoğunda bir yere gelmek zaman ve emek istiyor.

Belki morali bozuldu. Size şunu söylememe izin verin koçluk işime başladığımda bu saydıklarımın bir çoğunda ben de iyi değildim, hem de hiç iyi değildim. Gerçekten koçluk yaparak geçirdiğim saatlerin dışında tüm bu konularda ilerlemek için deli gibi bir mesai harcadım ve hala da harcamaya devam ediyorum. Belki bir danışanımla yaptığım 1 saatlik koçluğa karşılık 10 saat 15 saat ekstra ekstra çalışmalar, araştırmalar, okumalar, denemeler yaptım, yapıyorum.

Azim, tutku, öğrenme isteği, deneme yanılmaya açık olma ilerlememi sağlayan en önemli içsel kaynaklarım oldu. Siz de bu kaynaklarınızı harekete geçirin.

 

Puanınızı ne kadar yükseltirseniz koçluk ve kişisel gelişim işinizde başarılı olma ihtimaliniz de o kadar yüksek. Ancak buradaki asıl önemli nokta şu: başarınız sadece koçlukta iyi olmanıza bağlı değil. Diğer tüm kriterlerde de iyi hale gelmelisiniz.

Sizin puanınız kaç? Hangi konularda çalışmaya karar verdiniz?

Yorumlarınızı beklerim. Paylaşıp beğenirseniz sevinirim.

Yorumlar

yorumlar