Cervantes’in dediği gibi “Başarının yarısı, planlamadır.”  Bu günkü yazıda, işinizi kurarken veya geliştirirken bir  iş planına  neden ihtiyacınız olduğunu, size sağlayacağı temel faydaları anlatıyorum.

 

Bu yazı, iş planı yapma konusunda bir süredir devam ettirdiğim yazı dizisinin bir parçasıdır.

Dizinin önceki yazıları şöyle:

 

 

Bir iş planına neden ihtiyaçınız olduğunu  5 maddede toparlayabiliriz:

 

1- İş planı, koçluk ve kişisel gelişim işinize, insanlara yardım etme zihniyeti yerine; “iş – girişimcilik” penceresinden bakmanızı sağlar. Kabul etmemiz gerekir ki çoğumuz, yaptığımız şey işe yaradığında insanların gözlerinde gördüğümüz o ışıltı için bu işteyiz. Ancak sadece hobi olarak devam etmeyi düşünmüyorsanız, bir iş planı işinize doğru perspektiften bakmanızı sağlayacak önemli bir araçtır.

 

2- İş planı, işinizle ilgili ihtiyaçlarınızı daha iyi anlamanıza yardım eder. Neye ne zaman, ihtiyaç duyacaksınız? Buna göre neyi hangi sırada yapmanız gerekiyor?

 

3- Bir iş planı, işinizle ilgili daha gerçekçi bir yaklaşım benimsemenizi sağlar. Hayallerimiz, umutlarımız, temennilerimiz ve gerçekler arasındaki boşluğu kapatmanın en iyi yolu bir iş planı yapmaktır.  İş planınız ayakları yere daha sağlam basan bir tutum kazanmanızı sağlar.

 

4- İş planınız, işinizdeki nakit akışını daha iyi görmenize ve yönetmenize olanak tanır. Unutmayın ki küçük işletmelerin ve girişimlerin daha ilk yıllarında batmalarının en önemli sebeplerinden biri nakit akışlarında yaşadıkları sıkışıklıklar ve sorunlardır.

 

5- İş planı, işinizle ilgili riskleri ve  zorlukları önceden keşfetmenize yardım eder. Böylece ilerleyen süreçlerde sürprizlerle karşılaşmak yerine, önlemlerinizi daha en başta alma ve planlama şansınız olur.

 

Özetle, bir iş planı elinizde dağınık halde bulunan parçaları tıpkı bir puzzle yapar gibi birleştirerek anlamlı hale getirmenize yardım eder. Bu sayede henüz işe girişmeden yapmak istediğiniz şeyin neye benzeyeceğini anlamanızı sağlar.

 

Not:

Sizlerden gelen geri bildirimler doğrultusunda bundan sonraki yazılarımın bazılarını daha kısa ve özet tutmaya kadar verdim. Bu günkü, kısa metrajlı ilk yazım oldu. Umarım beğendiniz.

Yorumlar

yorumlar