Bayramlar, tatiller, misafirler derken kocaman bir yaz mevsimini daha geride bıraktık. Eylül ayı bile bitmek üzere. Çoğumuz evine ve normal düzenine geri döndü. Artık üzerimizden yazın rehavetini atıp hayalini kurduğumuz işimizi gerçekten kurmak için işe koyulma zamanı geldi! Bu haftaki yazım “Tamam, çok güzel söylüyorsun da nereden başlayacağım, ne yapmam gerekiyor?” diye soranlar için

 

Aşağıda sıraladığım çalışma konularının hepsi birer proje ve tüm projelerde olduğu gibi hepsinin de bir bitiş tarihi olması gerekiyor.

 

Önce çalışmaya ne kadar vakit ayıracağınızı kararlaştırın.

İşimizi kurma hedefimizi gerçekçi bir hedef haline getiren en önemli unsur bence bu işe ne kadar vakit ayırabileceğimizin farkına varmak. Ayırabileceğimiz vakti netleştirmek ve haftalık çalışma saati hedefimize sadık kalmak.

 

Lütfen bana hiç vaktinizin olmadığını söylemeyin!!

Şu anda tam zamanlı çalışan ve anne oldukları için akşam mesaiden çıktıktan sonra eve çocuklarının yanına girmeden önce 1 saat boşluk yaratıp benimle çalışmak için vakit ayıran 2  koçum var. Canay ve Zuhal sizi inanılmaz takdir ediyorum ve azminize, istediğinize ve disiplininize şapka çıkarıyorum.

 

Gelelim çalışma konularımıza; herkes elbetteki farklı farklı noktalardan başlayacak ama yapılacak işlerimiz aşağıdakiler:

 

1- Koçluk Deneyimi Kazanmak İçin Çalışın:

Eğer daha önce hiç koçluk konusunda deneyim kazanmadıysanız. Koçluk deneyimi kazanmanızı sağlayacak çalışmalar yapın. Hep tavsiye ettiğim bir şey var. Minimum 50 saat, ücretsiz koçluk yapmayı ilk hedef olarak önünüze koyun. Bu saatleri isterseniz hemen yakın çevrenizdeki arkadaşlarınız ve tanıdıklarınızla yapın (ki bunu çok verimli bulmuyorum) ya da gönlünüzden geçen koçluk alanına uygun bir iki grup seçip o gruplara koçluk yapmaya odaklanın.

 

Koçluk sertifikasını alabilmek için döktüğümüz o kadar paradan sonra elbette hepimiz hemen bunu bir kazanca dönüştürmek istiyor. Ancak henüz deneyim kazanmadan ve bu konulardaki yol yordamları öğrenmeden önce kafamızı paraya takmak inanın bize moral bozukluğundan başka bir kazanç getirmiyor.

Belki çevrenizde arkadaşlarınızın arasında daha eğitimi alırken bile paralı koçluk yapanlar çıkabilir. Bu kişileri de takdirle karşılıyorum. Bunda yanlış olan hiçbir şey yok. Ama siz kendinizi henüz para almak için yeterli görmüyorsanız lütfen illa para almanız gerektiğini düşünenlerin baskısı altında kalmayın.

 

Para yerinde, tecrübeye odaklanın.

(Bu hiç para almayacağınız anlamına gelmiyor. Ücretsiz görüşmelerinizin sonunda ücretli olarak devam etmeyi teklif edin mutlaka)

 

Fakat, ilk aylarınızda para kazanmaya değil; tecrübe edinmeye; yol yordam öğrenmeye; işin inceliklerine vakıf olmaya; koçluk malzemelerinizi kendinize uyarlamaya vakit ayırın. Emin olun bunu başarabilirseniz çok daha iyi paralar kazanabileceğiniz seviyeye tahmin ettiğinizden çok daha hızlı bir şekilde geleceksiniz.

 

Bir koçluk sürecini baştan sonuna kadar nasıl yöneteceğinizi biliyor musunuz?

Cevabınız “Hayır” ise öncelikle en az 3-4 kişide başı, gelişimi ve sonu olan minimum 3 seanslık bir koçluk sürecini parasına puluna bakmadan öğrenmeye odaklanın.

İlk danışanlarınızdan belki para kazanmayacaksınız ama çok daha değerli bir şey kazanacaksınız: TECRÜBE!!

 

Bu arada bir geri bildirim formu hazırlayarak lütfen bu danışanlarınızdan görüşlerini yazmalarını isteyin ve mümkünse fotoğraflarını alın. İleride kullanabimek üzere izinlerini isteyin. (Gördüğünüz gibi, para almamanız, karşılığında hiç bir şey almayacağınız anlamına gelmiyor!) 😉

 

2- Hedef Kitlenizi ve Çalışma Alanınızı (Uzmanlık Alanınızı) Belirleyin

Belki hangi alanda çalışmak istediğinizi net bir şekilde biliyorsunuz. Eğer öyleyse hemen bir sonraki aşamaya geçin. Fakat bu konularda henüz net değilseniz lütfen hangi konuda koçluk yapacağınızı ve kimlerle çalışmak istediğinizi anlamak ve netleştirmek için bir an evvel kolları sıvayıp işe koyulun. Yapacağınız her şey ve başarılı olup olamayacağınız % 90 bu noktada netlemenize bağlı çünkü.

 

Birlikte çalıştığım koçlarla onların hedef kitlelerini ve çalışma alanlarını bulmak en fazla 1-2 seansımızı alıyor. Dolayısıyla görünüz korkmasın.  Kendi niş alanımı bulma hikayem size aradığınız ipuçlarını da verebilir. Siz de kendi koçluk alanınızı belirlemek üzere kendinize bir süre ayırın ve uzmanlaşmak istediğiniz, üzerinde çalışmak istediğiniz alanı netleştirin. Bu konuda yazdıklarım size yol gösterici olacaktır. Evet birisinin yardımıyla çok daha hızlı ilerleyebilirsiniz ama kendi başınıza da çalışmak istediğiniz alanı bulabilirsiniz.

 

3- Ürün ve Hizmetlerinizi Hazırlayın

 

Bu konuya ileriki yazılarımda gireceğiz, fakat kısaca burada özetlemekte fayda var.

 

Elle tutulamayan, gözle görülemeyen bir şey satmaya çalışmak dünyanın en zor işlerinden birisidir. Sunduğunuz hizmetin tam olarak ne olduğunu müşterilerinize anlatamazsanız dünyanın en iyi koçu olmanız hiç bir işe yaramaz.

 

Belki bazılarını içinden şöyle geçiriyor:

 

Ne ürünü ne hizmet paketi? Danışan hangi konuyla gelirse gelsin ben ona koçluk yapabilirim. Danışanın gelişine göre bir gidişat tutturacağım.

 

Haklısınız danışanınızın durumuna göre bir gidişat tutturacaksınız ama bir öğrenciyle çalışırken uygulayacağınız teknik ve çalışmalarla ilişki koçluğu yaptığınız birisi ya da birileriyle yapacağınız çalışmada kullanacağınız malzemeler aynı olmayacaktır? Sizin belirlediğiniz çalışma alanına ve hedef kitlenize uygun hizmet içeriklerine ve ambalajlarına ihtiyacınız var.

 

 

Seansın gündemini danışanınız belirleyecek elbette; ancak işinizin gündemini sizin belirlemelisiniz!

 

Müstakbel danışanınız, onun sorununu çözebileceğinizi nereden bilecek?

Onunla nasıl çalışacağınızı, neler yapacağınızı ve sonuçta ona ne vaat ettiğinizi bilmeden size zor kazandığı o paralarını ödemeye nasıl razı olacak?

 

Müşteri adaylarınızı müşteriye dönüştürebilmek için onlara somut, anlaşılır, sonuç odaklı, içeriği dolu bir yol haritası yani bir hizmet ya da ürün paketi vermeniz gerekir.

 

İster bir kitap yazmak isteyin; ister bir seminer veya eğitim verecek olun; isterseniz de koçluk, danışmanlık, NLP, EFT, vs çalışmak istiyor olun;

 

  • Hedeflediğiniz kitlenin hangi sorunu ya da sorunları çözmek için para harcamaya istekli olduğunu bilmelisiniz.
  • Danışanınızı nasıl bir yerden alıp nasıl bir yere götüreceğinizi ve bunu hangi teknik, test, araç gereç, vs ise yapmak istediğinizi netleştirmiş olmalısınız
  • Müşteri adaylarınıza güçlü ve iddialı bir vaatte bulunuyor olabilmelisiniz. Ne vaad ettiğinizi önce sizin bilmeniz gerekiyor ki onlara bu vaadi söz vererek paralarını başka yerlere değil size harcamaları gerektiği konusunda onları ikna edebilin.

 

Dediğim gibi bu konu çok geniş o nedenle önümüzdeki yazılarda detaylıca üzerinde duracağız. Fakat bu sizin belirli bir zaman hedefi koyarak üzerinde şimdiden çalışmaya başlamanıza engel değil.

 

Ürünlerinizi de netleştirdikten sonra sıra geldi web sitesine…

 

4- Web Sitenizin İçeriğini Hazırlayın

Web sitemiz, günümüz şartlarında en önemli pazarlama ve tanıtım aracımız. Tabii ki doğru bir şekilde kullanırsak!

 

Ayrıca başlığa yeniden dikkatinizi çekmek istiyorum:

 

“Web sitenizi yapın” değil; “web sitenizin içeriğini hazırlayın”

 

Siz web sitenizin içine koyacağınız yazıları, görselleri ve diğer malzemeleri hazır edin. Emin olun web tasarımcınız ağzı kulaklarında işini 1 gecede bitirecektir. Web site yapımlarının uzamasının ve ortaya kötü işler çıkmasının en önemli nedeni siteyi yaptıracak kişinin , siteyi yapan kişiye içine konulacak malzemeleri hazır bir şekilde vermemesidir.

 

Siz siz olun, henüz bir web tasarımcısı arayışına çıkmadan önce bütün içeriğinizi tamamlamış olun.

 

Web siteniz sizin sanal ofisiniz. Ofisinizde insanların girip çıkabildiği bomboş odalar olmasını ister misiniz? Birisi ofisinizin bir odasına girdiğinde kırık dökük eşyalarla karşılaşmasını ister misiniz? Ofisinizin genel havasına, markanıza, yaptığınız işe uygun olamayan mobilyalar, eşyalar, resimler, tamamlanmamış tadilatlar vs görmesini ister misiniz?

 

O halde web sitenizde de tamamlanmamış sayfalar, kırık linkler, içeriği olmayan sayfalar, sizi ve yaptığınız işi yansıtmayan alakasız resimler ve yazılar olmamalı.

 

Web siteniz bir çok müşterinizin sizin hakkınızda ilk izlenimlerini oluşturacakları bir yer. O nedenle sitenizi özenle hazırlayın.

 

Bu aşamada hangi konuda ve kime koçluk yapmak istediğinizi netleştirmeniz gerekiyor. Yoksa görüntüsü çok hoş ama içi boş ve her hangi bir işlevi yerine getirmeyen bir site kurmuş olursunuz.

İnanın yaptırdığı siteyi yeniden yaptırmak zorunda kaldığımız o kadar çok danışanım oldu ki… Neden çünkü ilk sitesini, herkesin var benim de olsun mantığı ile ya da kafasında bam başka bir konsept ile yaptırmış.

Düzgün, işe yarayan, markanızı ve sizi en iyi şekilde temsil edecek bir web sitesi yaptırmak için kenara para koymaya da başlayın bu arada. Çünkü öğrenci tanıdıklarınıza yaptıracağınız web siteniz emin olun ki bu profesyonel işi değil diye daha ilk anda bağıracaktır.

 

Detaylara sonra yine gireceğiz ama bir web tasarımcısı araştırmaya bile başlamadan önce aşağıdaki konuları netleştirdiğiniz bir dosyanız ya da klasörünüz olsun. (Gerçek ya da bilgisayarınızda)

 

Web sitenizin ismi,

Sloganınız

Markanızın Renkleri

Hakkımda sayfanız

Danışan Görüşleriniz (ücretsiz yaptığınız görüşmeleri hatırlıyor musunuz?)

Yaptığınız seminer, eğitim vs işlerin görselleri fotoğraflarınız vs.

Hizmetleriniz için satış yazılarınız

Blog yazılarınız (en az 10 tane)

Kullanmak istediğiniz görseller

 

Bunları tamamlamadan bir web tasarımcısının kapısını çalmayın. Önce kendi işinizi tamamlayın. Var olan içeriği yüklemek onun çok zamanını almayacaktır.

 

5- Bir tanıtım ve sunum dosyası hazırlayın

 

Özellikle kurumlarla çalışmak istiyorsanız elinizde onlara verebileceğiniz bir sunum dosyanız olsun. Özenli bir sunum dosyası normal koşullarda yüzünüze kapanabilecek bir çok kapının anahtarı olacaktır.

 

6- Kartvizitinizi ve Broşürlerinizi bastırın

 

Artık kartvizit ve broşürlerinizi bastırabilirsiniz ve dikkat ettiyseniz kartvizit ve broşür işine daha yeni geldik.

 

7- Tanıtım ve Pazarlama Planınızı Yapın

Tanıtım ve Pazarlama uzay mühendisliği kadar karmaşık görünebilir ama aslında işin özü basit, sade ama iyi bir plan yapmaktan ve bu planı uygulamaktan geçiyor.

 

Fırsat gibi görünen her ihtimale saldırmak yerine kendinize sakin bir zaman ayırıp iyi bir plan yapın.

 

Hedef kitlenizi toplu halde nerelerde bulabilirsiniz?

Gerek gerçek hayatta gerekse sanal ortamda topluca bulundukları yerler nereleri?

Onlara ne gibi tanıtım, promosyon çalışmaları yapmayı düşünüyorsunuz?

Hedeflediğiniz kitleye ilk anda aklınıza gelmeyen başka hangi farklı kanallardan ulaşabilirsiniz?

Öncelikle nereleri hedefliyorsunuz? Sonra nerelere yükleneceksiniz?

 

Açıkça şunu söylemeliyim ki pazarlama ve tanıtım çalışmalarınız koçluk işinizin en az %50 sini kapsamalıdır. Hatta daha bile fazlasını…

 

Sosyal medyada hangi platformlar size daha uygun, nerelerde faaliyet göstermek istersiniz? Facebook mu? Instagram mı, Twitter mı?

Hangi sitelere üye olabilirsiniz?

Nerelere kayıt olup yaptığınız işi isminizi, mailinizi ve telefonunuzu bırakabilirsiniz?

Bu platformlarda neler yapacaksınız?

 

Bu arada kendi web sitenizde yazılar yayınlamayı unutmayın. Yayınladığınız yazıları çeşitli sosyal medya ağlarında paylaşın.

 

Gerçekten para kazanacağınız bir iş kurmak işte bu kadar farklı konularda bu kadar çok çalışmayı gerektiriyor. Fakat gözünüz korkmasın lütfen, bütün bu saydığım işleri yapmanız yıllarınızı almayacak. Eğer azimle, istikrarla giderseniz emin olan bu kışın sonunda bir yerlere rahatça gelmiş olursunuz.

 

Size tatil bitti çalışmaya başlayın çağrısı yapıyorum ama yaz boyu boş durmayan ve İzmir’in o 40 derecelere ulaşan sıcaklarında bile azminden bir şey kaybetmeden görüşmelerimizi neredeyse aksatmadan sürdüren çok değerli bir danışanımı ve arkadaşımı Yeşim İzmirliyi de burada anmak istiyorum. O 3 ayda yukarıdaki işlerin hepsiniz tamamladı ve yeni sezona bomba gibi giriyor. Yeşim seni tebrik ediyor ve çalışmalarının devamında da en az birlikte geçirdiğimiz süreçteki kadar başarılı olacağına inanıyorum. Ayrıca çalışmamızla ilgili geri bildirimlerin için de teşekkür ederim.

 

Birileri çalışıyor… yaz demeden kış demeden yol kat ediyor, birileri koşullarını zorluyor ve ilerliyor… hadi siz de çalışmaya başlayın, planlarınızı yapın, çalışma programlarınızı hazırlayın ve başlayın…

 

Biliyorsunuz:

 

En uzun yolculuklar bile bir adımla başlar!

 

Siz yukarıdaki işlerin hangilerini bitirdiniz? Hangileri henüz beklemede? Yılbaşına kadar hangi işleri bitirebilirsiniz? Cevaplarınızı merak ediyor ve yorumlar kısmında bekliyorum.

 

ve son olarak yazının birilerine ilham vereceğini düşünüyorsanız lütfen beğenin, paylaşın ve arkadaşınıza gönderin.

Yorumlar

yorumlar