Yaşam Çarkı Çalışması neredeyse her koçluk ekolünde öğretilen ve pek çok kitapta anlatılan en temel koçluk araçlarından birisidir. Bu temel koçluk çalışmasını kendi koçluk alanınıza uyarlayarak elinizdeki araçlara bir yenisini ekleyebilirsiniz. Bu yazıda, Yaşam Çarkı’nı kendi koçluk konunuza nasıl uyarlayabileceğinizi anlatıyorum.

 

Yaşam Çarkı, danışanın tüm hayat alanlarını değerlendirmesini sağlayan bir koçluk çalışmasıdır. Danışanın, hayatının çeşitli alanlarına yukarıdan bir bütün olarak bakmasını ve farkındalık kazanmasını sağlar. Çalışmanın içeriğine göre hedef belirlemeden, eylem adımları tespit etmeye kadar çeşitli sonuçlar elde etmede kullanılır.

Koçluğa atılan ilk adımlarda sık sık kullanılan bu değerli araç, koçluk konuları daha spesifik alanlara yöneldikçe unutulur. Oysa bu değerli çalışma, her koçluk konusuna uyarlanabilecek esnekliktedir. Yaptığınız koçluk alanına göre Yaşam Çarkını;  İlişki Çarkı, Sağlık Çarkı, Para Çarkı, Ruhsal Gelişim Çarkı, Yönetici Çarkı hatta Öğrenci Çarkı’ na (ya da sizin istediğiniz bir isim vererek) dönüştürüp koçluklarınızda kullanabilirsiniz:

 

1- Çalıştığınız koçluk konusunda önemli gördüğünüz alt başlıkları ya da becerileri listeleyin:

Örneğin Sağlık Koçluğu yapan bir koç iseniz bu başlıklar; beslenme, spor, uyku, sağlık kontrolleri, su tüketimi, diğer alışkanlıklar ve stresle baş etme becerisi olabilir.

2- İkinci adımda belirlediğiniz listeyi çarkın içine yerleştirin. 🙂

saglıklı yaşam çarkı

Yaşam koçluğu dışında bir alanda koçluk yapacaksanız ve nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız yaşam çarkını o koçluk konusuna uyarlayarak kullanmak hem sizin işinizi kolaylaştırır, hem de danışanla güçlü bir başlangıç yapmanızı sağlar.

Sıfırdan bir çark yaratmaktansa var olan bir yaşam çarkının üzerinde değişiklik yapmayı isterseniz benim siteye koyduğum Yaşam Çarkını buradan indirip  kullanabilirsiniz.

 

Yorumlar

yorumlar